Öğretmen Diyarı

MEMURLARIN EŞ DURUMU TAYİN MAĞDURİYETİNE ÇÖZÜM BULUNMALIDIR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, daha önce eşi özelde çalışanlar için aranan kesintisiz 3 yıl şartının, 2 yıla indirileceğini belirtmişti. Geçen Yıl getirilen bu uygulama halen değişmiş değil. Ayrıca kesintisiz sigorta olması şartı da Anayasa’daki Aile Bütünlüğü ilkesine aykırıdır ve düzeltilmesi şarttır.

Anayasa'nın 41. Maddesi Aile Bütünlüğü ilkesine göre de aykırıdır. MADDE 41: Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar.

Devlet memurunun eşi özel sektörde çalışıyorsa ve eş durumuna bağlı özür grubu yer değiştirme isteyecek olan devlet memurları için geçen sene "en az 3 yıl kesintisiz ve aynı yerde sigortalı çalışmış olmak" şartı getirilmişti ve bu 3 yıl şartının 2 yıl olacağı belirtilmişti. Henüz bir değişiklik olmamasının yanı sıra 2 yıla düşürülse dahi uygulama Anayasa’ya aykırı bulunmakta.  Tüm devlet kurumlarında çalışan memurlar bu konunun çözülmesi için defalarca mağduriyetlerini dile getirmelerine rağmen, eş ve çocuklar birbirlerinden ayrı olmalarına rağmen ve kavuşmalarının yıllar sürmesine rağmen henüz bir ilerleme yok.

Hem 3 yıl hem de kesintisiz olması çoğu kişi için eşlerin yer değiştirme şansını neredeyse yarı yarıya düşürmekte. Özel sektörde her an iş değişikliği ihtimali olabileceğinden iş değişikliği durumunda kesintisiz çalışma olanağı da ortadan kalkacağından eşler ve çocuklar zorluk yaşamaktadır.

Eş durumu tayinleri için bu kadar sıkı bir tutum takınılması sahte evlilik yaparak tayin isteyebilecek birkaç kişi yüzünden 10binlerce kişinin mağduriyet yaşamasına yol açmaktadır. Bu durumun daha sıkı denetlenerek ortaya çıkabilecek aldatmacaların önüne daha rahat geçilebilir ve kimse mağduriyet yaşamaz.


kaynak:mymemur.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim