Öğretmen Diyarı

Memurları sevindirecek haber!

Hükümetle memur sendikaları arasında imzalanan anlaşmadan özlük ve sosyal haklarda iyileşme de çıktı. Buna göre, bayramda çalışan doktor, hemşire, sağlık personeli daha fazla nöbet ücretialacak. Geçici personele aile, 170 binsözleşmeliye yiyecek yardımı yapılacak. Emekli memurun tazminatı artacak. İşte memurunhayatını değiştirecek yeni düzenlemeler:


EMEKLİ ÜCRETİ: Emeklilere ödenen tazminat gösterge rakamı artırıldı. Böylece emekli olurken verilen tazminat da artacak.


ÖĞRENCİYE YARDIM: Burs alan veya devletçe okutulan üniversiteli çocuklar için aile yardımı ödeneği verilecek.


BAYRAM MESAİSİ: Dini bayram günlerinde ödenen fazla çalışma ücreti artırıldı. Dini bayramlarda yoğunbakım, diyaliz, ameliyathane, acil servislerde çalışanların nöbet ücretleri yüzde 50 fazla ödenecek. SağlıkBakanlığı 112 Acil Sağlık Hizmetleri'nde görev yapan personelin ek ödeme oranı artırılacak.


POSTACIYA MÜJDE: PTT'de görevli dağıtıcılar ile araç kullanarak bu işi yapanlara verilen ilave 20 liralıkücret 50'ye çıkarıldı.


İKRAMİYEYE ZAM: Üç ayda bir ödenen toplu sözleşme ikramiyesi 45 liradan 60'a çıktı. KİT'lerde kıdemücretinin, ay hesabı üzerinden yapılması sağlanacak. Ücret göstergesindeki artışla yönetici maaşları yükseltildi.


GİŞE MEMURU: Gişe memurlarına aylık ilave 50 lira ücret verilecek. TRT lojmanlarındaki personel, Maliye'nin belirlediği kira birim bedellerinin yüzde 85'ini ödeyecek.


TAZMİNAT: İcra memurlarının derecelerine göre tazminat oranı 5 puan yükseltildi.


ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK PARASI 850 TL'YE ÇIKTI


2013'te 740 lira olan öğretim yılına hazırlık ödeneği 2014'te 850 lira, 2015'te ise 950 lira olacak. Tarım ve ormancılık alanında zehirli, gazlı ve radyasyonlu ortamlarda çalışan personele, koruyucu gıda yardımı verilecek. Sözleşmeli Kur'an kursu öğreticileri de yeni öğretim yılında hazırlık ödeneği alacak.

 
\"Sabah\"
 
memurlar.net
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim