Öğretmen Diyarı

Memurlarada performans sistemi, vatandaş karnesi geliyor
Çalışma Bakanlığı tarafından bakanlıklara gönderilen yönetmelik taslağına göre tüm kamu kurumları performans uygulamasına geçecek. Memurların çalışmalarının ve davranışlarının değerlendirilmesi FETÖ ile mücadelede de yöneticilerin elini güçlendirecek. Terörle bağlantısı tespit dilen memurlar daha rahat kontrol edilebilecek.

Taslaktaki başarı değerlendirme sisteminde adalet ve nesnellik, saydamlık ve alenilik, katılımcılık ve uzlaşma, stratejik planlar ve ilgili mevzuata uyumluluk, ölçülebilirlilik, işlevsellik ile çok yönlülük ilkeleri esas alınacak. Başarı değerlendirmelerinde vatandaş da, kamu çalışanlarının performanslarına not verecek. Bir kamu kurumundan hizmet alan vatandaş şu soruları cevaplandıracak: Hizmetin kalitesinden memnun kaldınız mı? Takip ettiğiniz işin durumu hakkında yeterli bilgi sunuldu mu?

Hizmet sunumu sırasında kamu kaynakları verimli kullanıldı mı? A, B ve C düzeyinde başarı puanları, yer değiştirmeleri uygulamalarında, yurt dışı görevlendirmede göreviyle ilgili kişisel gelişim programlarında ve insan kaynakları planlamasında esas alınacak. Memurların yükselmeleri de etkilenecek.


Kaynak: TAKVİM

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim