Memurlara Kötü Haber

Zaman gazetesinde yer alan ve bazı internetsitelerinde de yayınlanan habere göre Meslekten atılan, görevden alınan ya da yeri değiştirilen devlet memurlarının haklarını yargı yoluyla aramasının önü kapatılıyor.

Yazının devamında ise şöyle denildi;

"Danıştay’da memurlarla ilgili davalara bakacak ‘özelyetkili bir daire’ kuruldu. Dairenin üye yapısının hükümet tarafından kurgulanacağı ve yine hükümetin istediği doğrultuda kararlar vereceği ileri sürülüyor. 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının ardından kamu kurumlarının tamamında tasfiye rüzgârı esmiş, idari yargı dava açan personeli genelde haklı bulmuştu. Bundan rahatsız olan iktidar, Yargıtay ile birlikte Danıştay’ın üye ve daire sayısını artıran bir düzenlemeye gitmişti.

Zaman’ın haberine göre Danıştay’ın Başkanlar Kurulu toplantısında yeni daire kurulması kararı alındı ve bu karar Resmî Gazete’nin 22 Aralık tarihli mükerrer sayısında yayımlandı. Toplantının çok kısa sürede sonuçlanması yargı çevrelerinde kararın başka bir yerde hazırlanıp son hali verildikten sonra kurul üyelerine usulen imzalatıldığı iddialarını da beraberinde getirdi. Çalışmaların Danıştay Genel Sekreterliği’nde büyük bir gizlilik içerisinde yürütüldüğü, özellikle mesai saati sonrasında gerçekleştirildiği ve geç saatlere kadar devam ettiği ileri sürüldü.

İlgili karara göre, hükümetin önem verdiği ve son dönemde birçok yasal düzenleme ile dizayn edilen Başbakanlık, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın tüm iş ve işlemlerine ilişkin davalara yeni kurulan 16. Daire’de bakılacak. Ayrıca hâkim ve savcıların meslekten çıkarma cezalarına karşı açılan davalara ilk derece olarak bakacak olan özel yetkili daire, önemli mesleklere giriş sınavlarına ilişkin uyuşmazlıklara da bakmakla görevlendirildi."

Şimdi gözler Hükümete çevrilmiş durumda, kamuoyu yapılacak bir açıklamayı bekliyor

 

sgkrehberi.com
Anahtar Kelimeler:
Memurlara Kötü Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim