Öğretmen Diyarı

Memurlar Hayal Kırıklığı Yaşadı

Devlet memurlarında yaratılan beklentinin karşılanması için Hükümet tarafından adım atılmadı.


14 Şubat 2005 tarihinden sonra işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezalarının affı yönünde Devlet memurlarında yaratılan beklentinin karşılanması için Hükümet tarafından adım atılmadı.


Devlet memurları hakkında, 14 Şubat 2005 tarihinden önce işlenmiş oldukları fiil veya haller sebebiyle verilen disiplin cezaları çeşitli yasal düzenlemelerle affedilmiş olması ve bu durumdan hareketle yapılan açıklamaların da etkisiyle, söz konusu tarihten sonra işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezalarının da affedileceği yönünde beklenti oluşmuştu. Bu beklentinin, Meclis tatile girmeden önce Hükümet tarafından karşılanacağı düşünceleri ise boş çıktı.


Ancak, AKP’nin iktidarda bulundu dönemlerde Devlet memurları hakkında verilmiş disiplin cezalarının yine aynı iktidar döneminde affedileceğine fazla ihtimal vermediğimizi ifade etmeye çalışmıştık. Gelinen aşamada, genel bir disiplin affı çıkarılması yönünde herhangi bir adım atılmadan, Meclis tatile girdi ve 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimi çalışmalarına geçildi.


Daha önce çıkarılan disiplin afları


**23 Nisan1999 tarihinden önce işlemiş oldukları fiil ve hallerden dolayı Devlet memurlarına verilmiş disiplin cezaları, 4455 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanunla affedilmişti.


**23 Nisan 1999 - 14 Şubat 2005 tarihleri arasında işlemiş oldukları fiil ve hallerden dolayı Devlet memurlarına verilmiş disiplin cezaları, 5525 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanunla affedilmişti.


**02.08.2013 tarihinde yürürlüğe konulan 6495 sayılı Kanunla; 28/2/1997 tarihinden sonra aldıkları disiplin cezaları nedeniyle memuriyetten çıkarılanlar ile kılık kıyafet düzenlemelerine aykırı davrandıkları için aldıkları disiplin cezalarına istinaden 1.1.1990 tarihinden sonra görevlerine son verilmiş aday memurların yeniden memuriyete dönmelerine imkan tanınmıştı

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim