Öğretmen Diyarı

Memurlar evlilik iznini nikah tarihinde mi düğün tarihinde mi kullanır
 Evlilik izninde nikah tarihi mi yoksa düğün tarihi mi esas alınır sorusu yeni evlenecek olan devlet memurlarının akıllına takılıyor. Evlilik izninin başlangıç tarihi nikah tarihi mi yoksa düğün tarihi mi? Düğün ve nikahlarını farklı zamanlarda yapan devlet memurları, evlilik izinlerini ne zaman kullanacaklarını tam olarak bilmiyor. 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinde evlenenlere mazeret izni verileceği hüküm altına alınmasına rağmen, evlilik izninin hangi tarihten itibaren başlayacağı ve hangi sürede kullanılması gerektiği belirtilmemiştir. Bu nedenle her kurumda farklı uygulamalar yapılmaktaydı.

Devlet Personel Başkanlığı’ndan evlilik izninin ne zaman başlayacağı konusuyla ilgili görüş yazısı istendi. Devlet Personel Başkanlığı bu soruya cevap olarak, 657 sayılı kanunda ve kamu personel genel tebliğinde böyle bir düzenlemeye yer verilmediğine dikkat çekti. “Evlilik sebebine dayalı olarak verilen mazeret izninin, resmi nikahın gerçekleştiği tarihten, ancak nikah ve düğünün farklı tarihlerde yapılması durumunda, memurun tercihi de göz önünde bulundurularak resmi nikah yahut düğün tarihinden itibaren başlamak suretiyle kullandırılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.” denildi. 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin B fıkrasında evlilik izninin 7 (yedi) gün olduğu belirtiliyor.

Devlet Personel Başkanlığı’nın görüş yazısına istinaden, yeni evlenen devlet memurları evlilik izinlerini (düğün izni) isterlerse nikah tarihinden sonra, isterlerse düğünlerinin olacağı tarihte 7 gün olarak kullanabilirler. Her ne kadar resmi olarak belirtilmiş olmasa da bazı kurumlar evlilik iznini düğün zamanı kullanacak olan devlet memurlarından, düğün davetiyelerini ibraz etmelerini istiyor.

Kaynak: (Mymemur)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim