Öğretmen Diyarı

Memurlar dikkat edin, sizin maaş ödemeniz de hatalı olabilir

Bir kamu kurumundaki memurun maaş bordrosunu incelerken bazı ödemelerin yanlış yapıldığını görünce hayretler içinde kaldım. Bu durum gösterdi ki bütün kamu personeli her ay veya bazı aylarda maaş bordrosunu incelemeli ve hata olup olmadığını kontrol etmelidir. Bütün memurların maaş bordrolarına bakarak özellikle özel hizmet tazminatı puanı, yan ödeme puanı, ek gösterge rakamları ve ek ödeme oranı ile aile yardımı ödeneğinin eksik hesaplanıp hesaplanmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Kamu kurumlarının tahakkuk birimlerinin maaş verilerini elle girdiği dikkate alındığında hata yapma olasılıklarının yüksek olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Aile yardımı ödeneğinize dikkat edin, hatalı olabilir

Bu bağlamda 1/7/2013-31/12/2013 döneminde geçerli olmak üzere; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 154'üncü maddesi uyarınca aylık gösterge tablosunda yer alan rakamlar ile ek gösterge rakamlarının aylık tutarlara çevrilmesinde uygulanacak aylık katsayısı (0,076791) olduğu için aylık katsayısına bağlı ödemeler de artmıştır. Bunlardan birisi de aile yardımı ödeneğidir. Bu ödenek eş ve çocuk yardımından oluşmaktadır.

657 sayılı Kanun'un 202'nci maddesine göre; evli bulunan devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verileceği düzenlenmiştir. Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 2.134, çocuklarından her biri için de 250 gösterge rakamının (72'nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenmektedir ve bu ödemeden hiçbir kesinti yapılmamaktadır.

2013 yılının ikinci yarısında aile yardımı ve çocuk yardımı ödeneğinin parasal tutarı

Ahmet Ünlü'nün yazısının devamını okumak için tıklayınız.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim