Öğretmen Diyarı

Memura zam teklifi yüzde 4+4

Çalışma Bakanı Çelik, toplu sözleşme kapsamında memurlara 2016 için yüzde 4+4, 2017 için ise yüzde 3+3 zam önerdi. Sendikalar ise verilen teklifi yeterli bulmadı. Taraflar pazartesi günü yeniden bir araya gelecek.

 

 

Hükümet ve Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hükümetin 2016-2017 yılları için zam teklifini açıkladı. Bakan Çelik konuşmasında, "Bugün de kamu işveren heyeti olarak karşı teklifimizi sunuyoruz. Kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında oransal artış diye ifade edilen artışlarda 2016 yılının ocak ve temmuz aylarında 4+4 olarak artışın yapılması, 2017 ocak ve temmuz aylarında ise 3+3 oranında artışın sağlanmasını teklif ediyoruz. 

ENFLASYON FARKI VAR 

Eğer bu iki dönemde de enflasyon farkı oluşması halinde, yani artışların enflasyonun altında kalması halinde ise bir sonraki dönemin başında o enflasyon farklarının ödenmesi şeklindeki teklifimizi heyete sunuyoruz. 

ÇALIŞANLARA DERECE 

Ayrıca 15 Ocak 2005 tarihinden sonra kamu görevine başlayan kamu çalışanlarımıza bir derece verilmesiyle ilgili de teklifimizi de sizlerle paylaşmış oluyoruz. Haftasonu da dahil yoğun bir şekilde çalışmalara devam edilecek. Hem genel hem sizlerin teklifleri hem de kamu işverenler olarak bizlerin teklifi üzerinde hizmet kollarıyla birlikte yoğun bir çalışma gerçekleştirilecek." 

Hangi talepler var?

TOPLU sözleşme görüşmeleri 3 Ağustos'ta başlamıştı. 5 milyon memur ve emeklisini ilgilendiren görüşmelerde yetkili konfederasyon Memur Sen, 2016 için 8+8 maaş zammı istedi. Ayrıca, 1 Ocak 2016'dan geçerli olmak üzere taban aylığına 150 TL zam, 2015 yılı ekonomik büyüme oranının yüzde 50'si ve üç aylık dönemlerdeki büyüme oranları kadar refah payı ile enflasyon farkı talep etti.

Sendikalar tepki gösterdi

Bakan Çelik, pazartesi günü tekrar biraraya gelineceğini ve geneli üzerinde değerlendirme yapılacağını da ifade etti. Bunun üzerine teklife tepki göstererek ayağa kalkan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın şunları söyledi: "Teklifi hükümet kanadı tarafından geliştirilmeye açık bir teklif olarak görüyoruz. Bizim için toplantının bu oturumu bitmiş sayılabilir." KESK Başkanı Lami Özgen ve Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk da teklife tepki gösterdi.

MEMUR-SEN %16 İSTİYOR

Görüşmelerde yetkili konfederasyon Memur-Sen'in taleplerinin gövdesini, yüzdelik zam, taban aylığa zam, refah payı ve enflasyon farkı oluşturuyor. Memur-Sen, 2016'nın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 8'er olmak üzere toplam yüzde 16, 2017 için ise toplam yüzde 14 zam teklifi sundu. 

ANLAŞMA ÇIKMAZSA...

22 Ağustos tarihine kadar görüşmelerden net bir karar çıkması bekleniyor. Eğer bu süre zarfında toplu sözleşme üzerinde anlaşma sağlanamazsa Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek, en son 31 Ağustos tarihinde zamları belirleyecek.

milliyet

Anahtar Kelimeler:
memura zam teklifi yüzde 4

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol