Öğretmen Diyarı

MEMURA YILLARDIR SADECE MÜJDESİ VERİLEN DERECENİN KENDİSİ ORTADA YOK

İnternet arama motorlarında, memura 1 derece verilmesine ilişkin haber geçmişine göz atınca, 2011 seçimleri öncesinden başlayarak günümüze kadar bu konuda çok sayıda açıklamanın ve müjdenin haberine rastladık.


2005 yılından sonra Devlet memuriyetine girenlerin, daha önce memuriyete girmiş olanların yararlandığı ilave 1 dereceden yararlanma konusundaki talepleri sürerken, bu konuda memuru umutlandıracak açıklamalar da sıklıkla yapılıyor.


2011-2015 döneminde çok sayıda torba kanun düzenlemesi yapılmasına ve çok sayıda konuya ilişkin düzenleme yapılmasına rağmen, memurlar arasındaki eşitsizliği kaldırmaya yönelik olarak ilave 1 derece verilmesi konusunda herhangi bir adım atılmamış olması nedeniyle, bu konuda verilen yeni müjdeler memuru fazla umutlandırmıyor. Memurlar, son 4 yıllık dönemde tüm koşullar uygun olmasına rağmen, 1 derece konusunun çözülmemesine anlam veremiyor.


Hal böyle iken, 2005 yılından sonra göreve başlayan memurlara 1 derece verileceği müjdesi bu defa da Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından verildi.


Başbakan DAVUTOĞLU, hafta sonunda bir sendikanın kongresinde yaptığı konuşmada, 15 Ocak 2005'ten sonra memuriyete başlayanlara ek derece verilmesi konusunda prensip kararı aldıklarını ve seçimden sonra atacakları ilk adımlardan birisinin bu konu olacağını söyledi.


Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU, konuşmasında konuya ilişkin olarak şöyle dedi: “Önümüzdeki dönemde de inşallah toplu sözleşme seçimlerden sonra geldiğinde de yine karşılıklı anlayış içinde bütün sorunları çözmeye kararlıyız ama sizin özel talebiniz olan ve uzun zamandır gündeme getirilen ek derece talebi konusunda, 15 Ocak 2005'ten sonra memuriyete başlamış olanlara 1 derece ek derece verilmesi konusunda da prensip kararı aldık. Seçimden sonra atacağımız ilk adımlardan birisi de bu olacak."


Son dönemde çıkan çok sayıda torba kanun içine eklenecek bir cümle ile halledilebilecek olan 1 derecenin, 2014 yılı rakamları baz alındığında memurların maaşına etkisine ilişkin şu yazılarımıza da bakabilirsiniz:


1 Derece verilmesi maaşta ne kadar değişiklik yapar?


Memurun 1 derece yükselmesinin maaşa etkisi


Kaynak: "memurunyeri.com"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim