Öğretmen Diyarı

Memura yeni yasa


Hükümet, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nu değiştirmek için kolları sıvadı. 1965 yılında çıkarılan ve memurların çalışmalarını düzenleyen yasa bugüne kadar yüzlerce kez değişmesine rağmen ihtiyaçlara cevap veremez hale geldi. Yapılacak değişiklikle pek çok reform da gerçekleşecek. Memur-işçi ayrımı kalkacak, başarı ödüllendirilecek, suç işleyenlerin memurluktan çıkarılması kolaylaştırılacak. Yeni Yüzyıl'ın haberine göre, üzerinde çalışılan taslak metindeki bazı başlıklar şöyle; 

EŞİT ÜCRET SİSTEMİ 
* Memurların çalışmalarını değerlendiren ödül yönetmeliği yeniden düzenlenecek. 
* Öğretmenlikte performans artırılması ön plana çıkarılacak. Öğretmenlerin 3 aylık yaz tatilleri daha dolu ve planlı bir şekilde kullanılacak. 
* İş tanımı yeniden yapılacak. Başarı da başarısızlık da karşılığını alacak. 
* Performans, özlük haklarının belirlenmesinde, yükselmede daha etkili olacak. 
* Kamu işçisi ve kamu çalışanlarının aynı statüde olması sağlanacak. Kamu işçisi ve kamu çalışanının ücret farklılıklarının ortadan kaldırılmasına özen gösterilecek. 
* Suç işleyenlerin devlet memurluğundan çıkarılması kolaylaştırılacak. 
* Devlet memurunu sadece üst düzey imza yetkisi olanlar temsil edebilecek, bunların sayısı da çok az olacak. Bu görevlilerin grev hakkı olmayacak. Devlet hakem kurulu bu kişilerin iyi düzeydeki ücretini belirleyecek.

Kaynak: Takvim

 

Anahtar Kelimeler:
memura yeni yasa

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
öğretmen 2 yıl önce

Öğretmenlerin yaz tatilini 3 ay (!) sanan insanlara aynı şeyi söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. Öğretmenlerin yaz tatili ilgili yazılar tarafından resmi olarak 1 Temmuz'da başlar 1 Eylül'de sona erer. Bu da 2 ay demektir ! Milletvekillerinin ilkokul mezunu olması şartının arandığı ülkemizde eğitim seviyesinin öneminin git gide arttığı apaçık ortadadır. 3 yılda 1 değil, her yıl sınav yapılsa yine sorun yok, yeter ki değerlendiriciler torpil iltimas kayırma amacıyla bunu kullanmasınlar.

Avatar
ddavud 2 yıl önce

Bence memurla uğraşana kadar,kendilerinin abes haklarını gözden geçirsinler 2 yılda emekli ol fahiş maaş al bir sürü sosyal imkanın olsun sonra memurların özlük haklarıyla uğraş memlekette anarşi çıkarmaya çalışıyorlar anlaşılan.Sen en başta adam kayırmaca ,torpilin önüne geç.