Öğretmen Diyarı

Memura Eflasyon Şoku Devam Ediyor

2014 YILI MEMURLAR İÇİN KAYIP YIL OLDU-

Ortalama 3 milyon memur, bu yıla kadar her sene ocak ve temmuz aylarında iki kere zam ve ilave enflasyon farkı alırken, bu yıl Hükümet ile Memur-Sen'in 123 liralık seyyanen zamda uzlaşması nedeniyle memurlar Temmuz zammı ve enflasyon farkı alamadı.

Memur-Sen en kötü ihtimalle toplu sözleşme masasında hükümetin teklif ettiği 'yüzde 3+3+enflasyon farkı' önerisini kabul etmiş olsaydı dahi yılın ilk 6 ayında yüzde 5.7, 11 aylık döneminde ise yüzde 8.65 artan enflasyon nedeniyle memur maaşına ciddi oranda bir zam alacaktı. Ancak memur toplu sözleşme gereği bu yıl enflasyon farkı alamayacak.

-2015 İÇİN DE ENFLASYON FARKI TEHLİKEDE-

2015 yılı için ise yine toplu sözleşmede altı aylık dönemler için maaşlara yüzde 3 artı 3 zam yapılması kararlaştırıldı. Ancak 2015'te uygulanacak toplu sözleşmede de enflasyonun yüzde 3 artı 3'lük zammı aşması halinde maaşların, "6 aylık veya 12 aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1'inden geçerli olmak üzere" artırılacağı ifadesi ile sözleşmede "ve" yerine "veya" kullanılması nedeniyle hükümet yine enflasyon farkını ilk 6 ayda ödeme zorunluluğundan kurtarılmış oldu.

Kaynak: www.aktifhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim