Öğretmen Diyarı

	 Memura 10 Yılla Emeklilik Başlıyor

Başlığı okuyan bütün çalışanlar heyecanlanmasın. Zira haberimiz sadece memurları veya en az 10 yıl memuriyet yapmış olanları ilgilendiriyor. İsterseniz önce konuyu özetleyelim…

 

Geçtiğimiz yıl, 18 Ocak 2014 tarihli Resmi Gazete’de Anayasa Mahkemesi’nin önemli bir iptal kararı yayımlandı. Yüksek Mahkeme, memurların emeklilik şartlarını düzenleyen 5434 Sayılı Kanun’un geçici 206. maddesindeki “08.09.1999 tarihinde Sandık iştirakçisi olanlardan” ifadesini iptal etti. Yani 10 yıl memuriyet görevi olanların emekli olabilmeleri için illa da 08.09.1999 tarihinde görevde bulunmaları gerekmediğine hükmetti. Ayrıca iptal kararının yürürlüğe girmesi için bir yıl süre tanıdı. Buna göre iki güne kadar yani 18 Ocak Pazar gününe kadar Meclis’te aksine bir yasal düzenleme yapılmazsa, memurlar için 10 yılla emekliliğin yolu açılmış olacak.

 

Kapsamdaki memurlar

 

Bu arada bütün memurlar için 10 yılla emekliliğin mümkün olmayacağını da ifade etmiş olalım. 10 yılla emekli olacak memurların;

 

• 2008/Ekim ayından önce memuriyete başlamış olmaları yani 5510 Sayılı Kanun’a değil 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olmaları gerekiyor.

 

• Bu memurların 10 yıl şartı yanında 61 yaşını da doldurmaları gerekiyor.

Bu iki şartı bir araya getiren, halen veya geçmişte 10 yıllık Emekli Sandığı hizmeti olan bütün memurlar için 10 yılla emekliliğin yolu açılmış olacak. Tabii TBMM’de bir iki günde aksine bir yasal düzenleme yapılmazsa!

bugün

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol