Öğretmen Diyarı

Memur reformu yolda

Tarım arazilerinin satışında sürenin uzatılmasıyla yaklaşık 150 bin kişiye yeni fırsat sunacaklarını belirten Bakan Ağbal, "Nisan ayında satış işlemine başlayacağız. Bu yıl 3.7 milyar gelir bekliyoruz" dedi.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, NTV'de ekonomi gündemine yönelik soruları yanıtladı. Bakan Ağbal, tarım arazilerinin satışında sürenin uzatılması için bir çalışma yaptıklarını kaydederek yaklaşık 150 bin vatandaşa yeni imkan sunacaklarını belirtti. Bakan Ağbal, "Böylecek yaklaşık 400-500 bin vatandaşımız bundan yararlanacak, nisan ayında satış işlemine başlayacağız" dedi. Hazine'ye ait taşınmazları çok farklı amaçlarda kullandıklarına dikkat çeken Ağbal, "2015 yılında yaklaşık 3.1 milyar lira milli emlak arazilerinin satışından gelir elde ettik. 2B arazilerinin satışından yaklaşık 4 milyar lira kaynak topladık. 2016'da 3.7 milyar lira gelir bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı. 

PARASI YOKSA 6 YILDA 12 TAKSİT 

Ağbal, şöyle devam etti: "2B diye ifade edilen kanun çıkarırken bunun için tarım arazilerinin satışını da koyduk. '100 liralık bir yeri 50 liraya satıyoruz' diyoruz. Satış yaparken arazinin ederi üzerinden hesap yapılacak. Peşin ödemek istiyoruz diyor o zaman ilave yüzde 20 indirim yapıyoruz. 100 liralık yeri çiftçimiz 40 liraya alabiliyor. Ama hiç param yok dediğinde 6 yılda faizsiz 12 taksitle ödeme imkanı getirdik." Merakla beklenen taşeron işçilere yönelik düzenlemeyle ilgili de konuşan Ağbal, "Yasal değişiklikle ilgili model alternatiflerini hazırladık. İnşallah bu konuda hükümet 21 Mart tarihine kadar düzenleme yapacağımızı açıkladı. Kamuda yardımcı iş olan işleri de tarif etmemiz gerekiyor. Bu konuda kamu kurumlarıyla tüm çalışmayı bitirdik. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na gönderme aşamasına gelindi. Umuyorum ki vaktinde Meclis'e sunulacak" diye konuştu.

Memur reformu yolda 

Maliye  Bakanı Ağbal, 'Memur yasası değişecek mi?' şeklindeki soruya da, "Kamu hizmetleri daha kaliteli olacaksa çalışanla olacak. Kamu yönetim reformuyla kamu personel rejimi reformu birlikte yapılması gereken reform alanı. Hizmeti sunanla alan arasında denge kurmak istiyoruz. Hizmetin kalitesini öne koyan bir çalışma ortamı olacak. Bu reform ülkenin geleceği için önemli bir reform" yanıtını verdi. Kira gelirlerinin beyanıyla ilgili bir soruya da Ağbal, şu yanıtı verdi: "Bu sistemle vatandaşın önüne elektronik olarak kira beyannamesini koyduk. Yaklaşık 500 bin mükellef ilk kez kira beyannamesi verdi. 2015 yılında bu yaklaşık 27.2 milyar lira kira geliri beyan edildi."

 


Kaynak: Akşam

Anahtar Kelimeler:
memur reformu yolda

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol