Öğretmen Diyarı

Memur ne kadar enflasyon farkı alacak?

MAYIS ENFLASYONU İLE BİRLİKTE MEMURUN TEMMUZ'DA ALACAĞI ZAM NE KADAR OLDU?


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklarken, kamu çalışanlarının alacağı enflasyon farkı zammı da geçen aya göre değişti.


Açıklanan rakamlara göre, TüFE, 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,56, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,09 artış gösterdi.


En yüksek ve en düşük

Ana harcama grupları itibariyle 2015 yılı Mayıs ayında endekste yer alan gruplardan en fazla fiyat artışı, ulaştırmada %1,76, lokanta ve otellerde %1,20, eğlence ve kültürde %1,08 ve ev eşyasında %0,82 artış gerçekleşti.


En fazla fiyat düşüşü ise %2,68 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2015 yılı Mayıs ayında endekste düşüş gösteren bir diğer grup ise %0,16 ile haberleşme oldu.


Aylık en yüksek artış %1,08 ile Erzurum, Erzincan, Bayburt’da oldu


26 bölge içinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış %6,17 ile TR63 (Hatay, K.Maraş, Osmaniye) bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış %9,42 ile TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış %9,10 ile TR51 (Ankara) bölgesinde gerçekleşti.


Mayıs 2015’te endekste kapsanan 426 maddeden; 67 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 269 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 90 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.


Memur ne kadar enflasyon farkı alacak?

Yılın ilk 5 ayında enflasyon % 5.30’a ulaşırken, Devlet memurlarının ilk 6 ayda aldıkları %3 zam aşılmış oldu. Enflasyon rakamlarının bu düzeyde kalması halinde Temmuz ayında memurlara %3 altı aylık zam dışında enflasyon farkı zammı da yapılacak. Şu anki rakamlara göre, kamu çalışanları Temmuz'da % 2.30 enflasyon farkı zammı alacak.

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol