Öğretmen Diyarı

Memur Bunu Yaparsa Maaşı Artacak

Ocak ayında memur maaşları zamlanacak. Toplu sözleşme çerçevesinde memurmaaşlarına yüzde 3 zam yapılacak. Ocak'tamaaş katsayısının artacak olması, emekliaylığının hesabında kullanılan ortalama aylık kazancı yükseltecek. Buna bağlı olarak memurların hem emekli ikramiyesi hem deemekli maaşı yükselecek.

 

BİN 576 ARTIŞ

 

Bu nedenle bu emeklilik bulunmaya hazırlanan memurlar, eğer Ocak ayını beklerse çıkacak. 31 Aralık'ta emekli olacak bir memur, dilekçeyi Ocak ayı başında verirse emekli ikramiyesi ve maaşı daha fazla olacak.

 

Örneğin; bu emekli olan 1/4 derecesinden bir öğretmen, 52 bin 558 emekliikramiyesi, bin 640 da emekli aylığı alır. Eğer bu öğretmen, Ocak ayında emekliolursa ikramiyesi 54 bin 134 liraya, bağlanacak emekli aylığı ise bin 689 liraya yükselir. Yani öğretmen farkıyla ikramiyesini bin 576, bağlanacak emekli aylığını da 49 artırabilir.

 

NASIL ?

 

Memurların emekli ikramiyesi, emekli keseneğine esas ile yılının çarpımıyla bulunuyor. Ancak ikramiyenin hesabında 30 yılın üzerindeki dikkate alınmıyor. Örneğin; 35 yıllık çalışması olan memur, emekli olduğunda ikramiyesini 30 üzerinden alır. 30 yıldan fazla çalışan memurun emekli aylığı artar ancak emekli ikramiyesi artmaz.

 

YILI DA MAAŞI ARTIRIR

 

Memurlarda emekli aylığını artırmanın bir yolu da yılını artırmaktan geçiyor. 25 yılını dolduran bir memur, emekli olmayıp çalışmaya devam ederse, alacağıemekli aylığı da yükseliyor. 25 yılın üzerinde çalışılmış her 1 için aylık bağlama oranı yüzde 1 artırılıyor. 30 çalışmış bir memura emekli aylığı bağlanırken, aylık bağlama oranı 25 yılın üzerinde çalıştığı 5 yılın karşılığı olarak yüzde 5 yükseltiliyor.

 

İKİ ŞART ARANIYOR

 

Memurun emekli olabilmesi için ilk şart yaş. Hangi yaşta emekli olunacağı, ilk kez sigortalı olunan tarihe göre belirleniyor. İkinci şart ise yılı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol