Öğretmen Diyarı

Memur alımı, KPSS başvuru şartı olmakla birlikte lise mezunu da başvuru hakkına sahip olabilecek.
Memur alımında Türkiye Cumhuriyeti'nde açığa alınan veya uzaklaştırılan personellerin yerine "hızlı" bir şekilde gerçekleşecek. Hizmetin aksamaması üzerine alınacak personel sayısını kurumlar belirledi. Kurumların açacağı veya açtığı personel alımı üzerinden insanlar başvuru telaşına girdi. Alımlar hem KPSS başvuru üzerinden hem de lise mezunu memur alımı üzerinden gerçekleşecek.

Hangi kurumlar personel alımı yapıyor:

- İçişleri Bakanlığı
- Milli Eğitim Bakanlığı
- Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
- Adalet Bakanlığı
- Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Sağlık Bakanlığı alanında, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık alanında 12 bin personelin alacağını duyurdu. Sağlık alanındaki boşluğu hemen doldurmak isteyen Sağlık Bakanlığı, kendi sitesinden alımları duyuracak. Hastanelerin "acil" kısmında doktor sıkıntısı yaşanılmaması için hızlı bir alım olacak.

İçişleri Bakanlığı 12 bin memur alımında bulunacak Bunlardan 9 bini erkek, bin tanesi kadın, 2 bin tane de komiser yardımcısı ama durumu olacak. Komiser yardımcılığında bin sekiz yüz erkek, iki yüz tane de kadın alınması düşünülüyor.

Şart nedir: Polis alımında KPSS puanı şartı aranıyor. 30 yaşını geçmemiş ve KPSS 2015 ve 2016'da P3 alanında en az "60 puan" alan kişiler başvuru yapabilecek. Ön başvuru tarihi ise 19 Ağustos'a kadar geçerlidir.

Milli Eğitim Bakanlığı ise 15 bin sözleşmeli öğretmen alacak. Öğretmen alımı ile başvurular başlamıştır. Öğretmen başvurularında en fazla kontenjan 4334 ile sınıf öğretmenliği bölümü.

Şart nedir: Öğretmen olmak için 2016 KPSS puanı baz alınacak. Sınavdan en az 50 puan alan ve öğretmenliğe uygun olan adaylar başvuru yapabiliyor.

BTK (Bilgi ve Teknolojileri İletişim Kurumu) ise 45 uzman yardımcısı alacak. Kurum, bu alanda çok titiz ve hassas bir alım içerisinde olacağını duyurdu.

Şart nedir: Sınavdan en az 70 puan alınması gerek. Sosyal Bilimler, hukuk ve mühendislik alanlarında olan adaylar başvuru hakkına sahip olabilecek. Başvuru tarihi: 31 Ağustos-6 Eylül arasında BTK'nın kendi sitesinden yapılması bekleniliyor.

Adalet Bakanlığı ise yaptığı duyuruda 3000 hakim, savcı adayı alacağını açıkladı. Başvuru tarihini ise 11-20 Ekim olarak duyurdu. Adaylar ya Adalet Bakanlığı'nın sitesinden başvuru yapabilecek ya da ÖSYM merkezlerine giderek oradan başvuru yapma hakkına sahip olabilecek. Adalet Bakanlığı, 3.257 infaz ve koruma, 201 büro, 63 sağlık, 49 teknisyen personeli, 121 tane de şoför alacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, açığa alınan kişilerin yerlerine hızlı bir şekilde üç bin "sözleşmeli er" almayı hedefliyor.

Lise mezunu alma

Türk Telekom'un yaptığı açıklamada 81 kişi personel alımı içinde olacak. Telekom'un yaptığı açıklamada en az "lise mezunu" şartı aranıyor. üniversitelerin 2 yıllık meslek yüksek okulu (MYO) mezunu, açık öğretim fakültesi Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun) adaylar içinde alım gerçekleşecek. 

Makina ve Kimya Endüstrisi Ağır Silah Fabrikası Müdürlüğü de Telekom gibi lise mezunu personel alımı yapmayı düşünüyor. Lise mezunu olan 35 kişi alınacak. 35 kişinin dağılımı ise:  Makine Bakım Onarım Alanına 10, Hidrolik-Pnömatik Alanına 5, Isıtma ve Sıhhi Tesisatçılık 7, Kaynakçılık 1 kişi, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü 5 kişi, Endüstriyel Bakım Onarım 5 kişi, Endüstriyel Kontrol 1 kişi, Betonarme Yapı Sistemleri 1 kişi alınması bekleniliyor. 

 

Şart nedir: En az ilköğretim mezunu olmak yeterlidir. Yıl sonuna kadar başvuru yapma hakkı vardır.

Kaynak: www.cnnturk.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim