Öğretmen Diyarı

Memur adaylarına büyük müjde
Önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından imzalanan torba yasa ile pek çok kesime önemlihaklar geldi. Bunlardan biri de vekil memurlar. Daha önce açıktan vekil olarak atananların ücretli izin hakkı bulunmuyordu. Torba yasa ile bu durumdaki personeleayda 2 gün olmak üzere yılda yirmi güne kadar izin hakkı tanındı.
 
KADROYA GİREBİLECEKLER
 
Torba ile doğum yapan memurlar lehine de düzenleme yapıldı. Doğum yapan memura bir yıl süre ile gece nöbeti ve gece vardiyası göreviverilmemekteyken, bu süre iki yıla çıkartıldı. Ayrıca KİT'lerde çalışan sözleşmeli personelin her türlü izin hakları memurlarla paralel hale getirildi. Torba yasa ile 100 bin sözleşmeli memur kadroya geçerken, aday memur olarak görev yapmaktayken kılık kıyafet kurallarına aykırı davrandığı gerekçesiyle disiplin cezası alarak görevlerine son verilen memurlara da yeniden atanma hakkı getirildi. Yasa ile vekil Kur'an kursu öğreticisi olarak görev yapanlarla 4 Mayıs 2005 ile 30 Haziran 2013 arasında en az 3 ay süreyle bu görevdebulunanlar kadroya geçirilecek.
 
TORBA YASA DEĞİŞİKLİK GETİRDİ
 
Yasa ile kamuya 2 bin 827 kadro ihdas edildi. Zaman Gazetesi'nin haberine göre köy korucularından 55 yaşını doldurduğu için görevleriyle ilişikleri kesilenlere ödenen maaşlar, 384 liradan 653 liraya yükselecek.En yüksek aylık miktarı ise 614 liradan 883 liraya çıkacak. Muhtarların aldığı 460 liralık maaş da 875 liraolacak. Yasa ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nda yönetici olarak görev yapan doktor, diş hekimi ve eczacılar 4 bin 900 lira ek ödeme alacak. Bu düzenlemeyle SGK'da görev yapan sağlık personelinin kurumdan kaçışının önlenmesi hedefleniyor. Torba yasa ile pek çok alanda değişiklik geldi. Yasa ile işyerlerinin işsağlığı ve güvenliği ile işyeri hekimi çalıştırma şartı 6 ay ertelendi. Buna göre 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfındaki 600 bin işyeri, 1 Ocak 2014 tarihi itibarıyla işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanıçalıştırmak zorunda olacak.
 
7 YIL ÇALIŞAN YURTDIŞINA ATANABİLECEK
 
Düzenleme ile iş güvenliği uzmanı tanımı genişletildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK ve İşkur'daki müfettişler ile şehir plancısı, peyzaj mimarı, iç mimar ve biyologlar da iş güvenliği uzmanı olabilecek. Çalışma Bakanlığı, torba yasaya kendi çalışanları için de önemli düzenlemeler koydu. Buna göre Çalışma Bakanlığı'nda yurtdışı görev kapsamı genişletildi. Daha önce genel müdür ve üstü personel yurtdışı sürekli göreve atanabiliyorken yeni düzenlemeyle bu kapsama daire başkanı ve üstü personel de girdi. Ayrıca Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nda merkez teşkilâtındaki müfettişler de yeterliklerini aldıktan sonra 7 yıl çalışmış olmaları şartıyla yurtdışı göreve atanabilecek.
ensonhaber

\"SGK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol