Öğretmen Diyarı

Memur Adayları Dikkat! Tercih Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Memur adaylarına kritik uyarılar....

 

 

 

2014 KPSS sonuçlarının ilk defa tüm öğrenim düzeyleri için kullanılacağı merkezi memur yerleştirmeleri için tercihler 17-26 Kasım arasında alınacak. Önceki yazılarımızda üstünde durduğumuz hususları memur adaylarına hatırlatmakta yarar vardır.

2014 puanıyla merkezi yerleştirmede atanan bir aday, diğer merkezi yerleştirmelere başvuru yapamayacaktır. 2014-2 Tercih kılavuzunun ilk sayfasında şöyle bir uyarı yapılacaktır: “ Bu yerleştirme sonucu herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, atamaları yapılsın ya da yapılmasın, daha sonra ÖSYM tarafından yapılacak personel yerleştirmesi için yerleştirildikleri 2014-KPSS puanı ile tercih yapamazlar.”

Bazı Adayların Başvurularını Sistem Otomatik Engelleyecek!

Sınav başvurularında belirtilen tarihlerdeki ayrıntılara dikkat etmeyenler aldıkları puanlarla memur olamayacaklardır. ÖSYM, 2014-2 Kasım Merkezi memur alımlarında ve diğer merkezi alımlarda aşağıdaki adayların tercih yapmalarını otomatik olarak engelleyecektir.

1)Orta öğretim düzeyinde sınava başvuran; ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (14 Mayıs 2014 tarihi ve öncesinde bir lisans programından mezun olan adaylar)

2)Orta öğretim düzeyinde sınava başvuran; ancak, sınava başvurduğu dönemde ön lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (24 Temmuz 2014 tarihi ve öncesinde bir ön lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar)

3)Ön lisans düzeyinde sınava başvuran; ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini

bildirmeyen adayların (14 Mayıs 2014 tarihi ve öncesinde bir lisans programından mezun olan

adaylar) tercih yapmaları sistem tarafından engellenecektir.

2014-2’de Kimler Başvuramayacak?

1)18 yaşını doldurmayanlar memurluk tercihinde bulunamayacaklardır. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler.)

2)Askerlik şartında Bakaya durumda bulunan adaylar.

3)Kamu haklarından mahrum bulunanlar.

4)Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası almış olanlar.

5)Orta Öğretim KPSS ‘ye girip de 12. sınıfta okuyan veya mezun olamamış adaylar Kasım ayında tercih yapamayacaktır.

6)Ön lisans KPSS’ye girip de 2. sınıfta olan veya mezun olamamış adaylar tercih yapamayacaklardır.

7)Lisans KPSS’ye girdiği halde 3. ve 4. sınıfta okuyan veya mezun olamamış adaylar tercih yapamayacaktır.

Göreve Başlamayanlar Ceza Alacak!

Yönetmelik hükümleri gereğince 2014-2 Kasım merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylardan yerleştirildiği halde ilgili kuruma başvurmayan, yerleştirilen ancak yerleştirildiği kadro/pozisyonun niteliğini taşımadığı tespit edilen ya da yerleştirilerek ataması yapılanlar, daha sonraki merkezi yerleştirme işlemlerinde yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamayacaklardır. Tercihte bulunacak adayların mağdur olmamaları açısından bu hususa dikkat etmeleri ayrıca önem arz etmektedir.

Kasım Tercihlerinde Ücret Alınmayacak!

Lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları için 2014-KPSS puanlarıyla 2014-2 Kasım merkezi yerleştirme tercih işlemleri başlıyor. Kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarına ait B Grubu Kadrolar, kadro sayıları ve koşulları yer alacaktır. Adaylar, Tercih Kılavuzunda yer alacak yönteme göre tercihlerini İnternet aracılığıyla yapacaklardır. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmayacak. Ancak 2015-1, 2015-2, 2016-2 ve yapılacak olan diğer merkezi yerleştirmelerde 10 TL ücret alınacaktır.

Engelli Adaylar, 2014-2’de Tercih Yapabilir!

Engelli statüsündeki adayların, tercih ettikleri kadro ve pozisyonlar için aranılan genel ve özel şartları

taşımaları halinde, puanları ve tercihleri çerçevesinde yerleştirilmeleri mümkün bulunmaktadır.

Bununla birlikte, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53’üncü maddesinde; kurum ve

kuruluşların toplam dolu kadro sayılarının (yurtdışı teşkilatı hariç) %3’ü oranında engelli çalıştırmak

zorunda oldukları ve engelliler için sınavların, engelli kontenjanı açığı bulunduğu sürece engel

grupları ve eğitim durumları itibariyle sınav sorusu hazırlanmak ve ulaşılabilirliklerini sağlamak

suretiyle merkezi olarak yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

Memur olmak isteyen engelli vatandaşların, engelli kontenjanı çerçevesinde ve 657 sayılı

Kanunun 53’üncü maddesine istinaden engelliler için yapılacak olan merkezi sınavda başarılı

olmaları halinde de memur olarak istihdam edilmeleri mümkün bulunmaktadır.

2014 Puanları Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

1)2014 KPSS Lisans puanları 2016 KPSS Lisans yapılana kadar, 2014 Orta Öğretim/Ön Lisans puanları ise 2016 Orta Öğretim/Ön Lisans/Lisans yapılana kadar geçerli olacaktır.

2)2014 KPSS’ye Orta Öğretim düzeyinden giren bir aday, iki yıl içinde Ön Lisans ve Lisans mezunu olsa bile 2014 puanı 2016 KPSS’ye kadar geçerlidir. 2015-KPSS’ye (A grubu ve Öğretmenlik) girerse 2014 puanı geçerliliğini yitirmez. Çünkü 2015 Lisans puanıyla B grubu memur alımları yapılmamaktadır. Bu adaylar 2016 Lisans KPSS’ye girdikleri zaman 2014 KPSS puanı geçerliliğini yitirmiş olur.

3)2014 KPSS’ye Ön Lisans düzeyinden giren bir aday, iki yıl içinde Lisans mezunu olduğunda da puanı 2016 KPSS’ye kadar geçerliliğini koruyacaktır. Lisans mezunu olunduğunda veya 2015 KPSS’ye girildiğinde 2014 KPSS Ön Lisans puanı geçerliliğini yitirmeyecektir.

4)2015 KPSS’ye giren tüm adaylar aynı zamanda 2014 KPSS puanlarıyla da memurluk tercihi yapabileceklerdir. Sadece öğretmen adaylarının 2014 KPSS puanı (P10, P121) geçerliliğini yitirecektir.

Askerde Olanlar Tercih Yapabilir Mi?

1)Tercihler sırasında askerde olanlar, askere gidecek olanlar Kasım’da yerleştirme için başvuru yapabilirler. Askerde olanların haklı saklıdır. Askerdeki kişiler, atandıkları kurumlara dilekçe ile başvurup haklarının saklı tutulmasını isteyeceklerdir. Askerlik bitiminde de atandıkları kurumlara tekrar başvuru yaparak görevlerine başlayabileceklerdir.

2)Askerde olanların (kısa dönem-uzun dönem fark etmez) Kasım ayında tercih yapıp yapmaları kişisel bir tercihtir. 2014 puanıyla merkezi atamada yerleşen adaylar, daha sonraki merkezi yerleştirmelere başvuru yapamayacaklardır.

3)2014-2 Kasım’da tercih yapmayıp askerliğini tamamladıktan sonra merkezi yerleştirmelere başvuru yapmak isteyenler de olabilir. 2014 KPSS puanlarıyla 2014-2, 2015-1, 2015-2, 2016-1 olmak üzere 4 defa merkezi yerleştirme yapılacaktır.

4)Bakaya olanların tercih yapmaması gerekmektedir, tercih yapsalar bile atamaları iptal olabilir. Bakaya durumunda olanların yerleşmesi durumunda evrak tesliminden sonra Milli Savunma Bakanlığı’ndan görüş yazısına göre kurumlar işe başlatıp başlatmamak konusunda karar vermektedirler. Bakaya durumuna düşen adayların, askerlik sevk-tecil işlemlerini yapmasında fayda vardır.

Birden Fazla Öğrenim Alanlarına Dikkat!

Adayların tercih edecekleri kadro ve pozisyonların karşısındaki başvuru şartları bölümünde birden fazla öğrenim alanı veya programı belirtilmiş ise, bunların sadece birinden mezun olmuş bulunmaları yeterlidir.

Sürücü Belgesi Şartı Olan Kadrolar

Başvuru şartları arasında “B SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ SAHİBİ OLMAK” niteliği aranan kadroları, “C”, “D” ve “E” sınıfı sürücü belgesi sahibi olanlar da tercih edebileceklerdir.Başvuru şartları arasında “C SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ SAHİBİ OLMAK” niteliği aranan kadroları, “D” ve “E” sınıfı sürücü belgesi sahibi olanlar da tercih edebileceklerdir.

Sertifikalar Son Başvuru Tarihine Kadar Alınmış Olmalıdır!

Adayların, diploma veya geçici mezuniyet belgeleri ile tercih edecekleri kadro ve pozisyonların karşısındaki başvuru şartları arasında yer alan; Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı, sürücü belgesi, sertifika vb. diğer belgelere, yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibariyle sahip olmaları gerekmektedir.Adaylardan istenilen sertifikaların, Milli Eğitim Bakanlığından veya Milli Eğitim Bakanlığından onaylı kurslardan veya yükseköğrenim kurumlarından alınmış olması gerekmektedir.

Zeki Kara

 

http://sgkrehberi.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim