Öğretmen Diyarı

Meclis’te bir garip olay!

Saygı ÖZTÜRK /SÖZCÜ

Bu garip olay, yaklaşık 900 polisin görev yaptığı Meclis’te hareketli dakikaların yaşanmasına neden oldu. ‘Yetersiz’ kaldığı anlaşılan güvenlik önlemlerinin artırılması gündeme geldi. Duvarlardaki demir korkulukları yükseltmek ve çevrenin aydınlatılması için çalışma başlatıldı. İşte milletvekillerini korumakla görevli personeli alarma geçiren o skandalın detayları:

12 yıl öğretmenlik yapan ve daha sonra psikolojik rahatsızlıkları nedenille mesleğinden ayrılan 44 yaşındaki C.Ç.’nin korsan biçimde kampuse sızması Meclis’in dış güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesini gündeme getirdi. Polis TBMM Başkanlığı’ndan Ayrancı bölümündeki demir korkulukların yükseltilmesini ve çevre aydınlatmasının arttırılmasını talep etti. Meclis yönetimi talebi incelemeye aldı.

Duvardan atlamış
C.Ç., TBMM’nin Dikmen Caddesi’ne bakan demir parmaklıklarından atlayıp kampuse girdi. Polis, güvenlik kameralarının “kör” noktasına denk gelen kaçak girişi tespit edemedi. C.Ç. bir süre içeride dolaşıp TBMM Camii’ne girdi. Camiye gelen C.Ç. imamın arkasında cemaatle birlikte saf tutup öğle namazını kıldı. İmam namaz sonrası C.Ç.’nin cami içinde kendi kendine yüksek sesle konuşmasından şüphelendi. Yanına gittiği kişinin meczup olabileceğinden şüphelenen imam, “Sen burada dur, bir yere ayrılma. İkindi namazını da birlikte kılarız” deyip C.Ç’yi oyaladı. Sonra durumu Meclis polisine bildirdi.

Polis, TBMM Camii içinde bekleyen C.Ç.’yi gözaltına aldı. Üzerinde ziyaretçi kartı olmayan eski öğretmen hakkında Meclis’e kaçak girdiği için tutanak düzenlendi. C.Ç. kampuse nasıl girdiğini soran polislere, “Tek başıma duvardan atlayıp içeri girmek istedim. Ancak, demir korkuluklardan dolayı başarılı olamadım. O sırada yoldan geçen vatandaşlardan ‘ben içeri gireceğim’ deyip yardım istedim. Onların yardımıyla korkulukları aştım ve içeri girdim. Biraz dolaştım ezan sesinin geldiği yere doğru yöneldim. Oranın cami olduğunu öğrenince içeri girip namaz kıldım” dedi. İfadesi alınan C.Ç, Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla serbest bırakıldı. TBMM’ye girişiyasaklanan 430 kişilik listeye eklendi.

Başka bir olay daha

Güvenlik duvarını aşan C.Ç olayından sonra önlemler gözden geçirildi ve kampuse kaçak girmek isteyen bir kişi bu kez polisinin duyarlılığı sayesinde başarısız oldu. Dikmen Caddesi’nde yürüyen üç kişiden A.Y. demir çitli duvardan atlayıp Meclis bahçesine girdi. Kameralardan durumu fark eden polisler bahçeye atlayan A.Y. ile kendisini Meclis dışında bekleyen iki arkadaşını gözaltına aldı. Uyuşturucu kullanmak suçundan kaydı çıkan A.Y.ile iki arkadaşı karakola teslim edildi. İfadesi alınan şüphelinin, “Ben buranın Meclis olduğunu bilmiyordum” dedi. A.Y. ile iki arkadaşı serbest bırakıldı.

sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim