Öğretmen Diyarı

Meclis’in 32. Başkanı Belli Oldu
TBMM Genel Kurulu'nda yapılan 3. oylama sonucu AKP adayı İsmail Kahraman 316 oy alarak Meclis Başkanlığı'na seçildi.

 


TBMM başkanlık seçimi için ilk tur oylaması sonuçlandı. Oylamaya 525 üye katıldı. Birinci ttur sonuçlarına göre AKP’li İsmail Kahraman 316, CHP’li Gülsün Bilgehan 127, MHP’li Yusuf Halaçoğlu 41, HDP’li Dengir Mir Mehmet Fırat 41 oy aldı. Boş ve geçersiz oy kullanılmazken oylamada ikinci tura geçildi.


Meclis başkanlığı için ikinci tur sonuçları belli oldu. AKP’li İsmail Kahraman 318, CHP’li Gülsün Bilgehan 126, MHP’li Yusuf Halaçoğlu 39, HDP’li Dengir Mir Mehmet Fırat 40 oy aldı. Boş ve geçersiz oy kullanılmadı. Oylamada üçüncü tura geçildi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi için TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal başkanlığında toplandı.

TBMM Başkanlığı için AKP İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan, MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve HDP İstanbul Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarışıyor.

Genel Kurul’daki ilk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki (367) ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan Meclis Başkanı seçilecek.

İLK TUR OYLARI KULANILIRKEN TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

Foto: ZEKERİYA ALBAYRAK

AKP İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı Adayı İsmail Kahraman, TBMM eski Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AKP sıralarının en önünde otururken, tebrikleri kabul etti. Oylamanın birinci turunun başladığı dakikalarda oy kullanan AKP’li ve diğer siyasi parti milletvekillerinden bazıları Kahraman’ı tebrik ederken, Davutoğlu ve Yılmaz ile de tokalaştı.
Kahraman, oy kullanımı başlamadan önce arka sıralarda olan koltuğuna oturacakken, partili milletvekilleri grubun en ön sırasına oturması gerektiğini hatırlatarak kendisini buraya yönlendirdi.

KILIÇDAROĞLU, DAVUTOĞLU’NA YOL VERDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, oy kullanmak üzere kabinlere doğru yürüdüğü sırada arkasından gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ile tokalaşarak bir süre sohbet etti. Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu bir birlerine sıra vermek için bir süre çaba gösterdi, ancak Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’na sırasını vererek daha önce oy kabinine gitmesi kosunda ikna etti.

DAVUTOĞLU, BAYKAL İLE TOKALAŞTI

Foto:DHA

Başbakan Davutoğlu, oy kabininden çıktıktan sonra TBMM Geçici Başkanı Deniz Bakal ile tokalaşarak kısa süreli sohbet etti.

KAHRAMAN, BAYKAL İLE TOKALAŞTI

Oyunu kullanan AKP adayı Kahraman, Baykal’ın yanına yürüyerek kendisiyle tokalaştı ve bir süre sohbet ettiler.

 

Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim