Öğretmen Diyarı

MEB’den ‘İki dil bir bavul’ açılımı
 Bakanlık öğretmenlerin seminer döneminde izleyeceği filmleri belirledi. Listenin ilk sırasında anadilde eğitim sorununa dikkat çeken ‘İki dil bir bavul'
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yaz döneminde öğretmenlere yönelik verilen seminerlerde izlenecek filmlerin listesini okullara gönderdi. 20-30 Haziran arasında öğretmenlere izletilen filmler listesinde 1 numarada Kürtçe anadilde eğitim sorununa dikkat çeken ‘İki dil bir bavul’ filmi yer aldı.

ANADİLDE EĞİTİM SORUNUNU ANLATIYOR

MEB tarafından belirlenen izlenecek film listesinde ilk sırada ‘İki dil bir bavul’ filmi geliyor. 2008 yapımı filmde Bir öğretmenin Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Demirci köyündeki ilkokula atanması ve orada Türkçe bilmeyen Kürt öğrencileriyle geçirdiği 1 yılı anlatılıyor. Yayınlandığı dönem büyük tartışmalara yol açan filmde anadilde eğitim sorunu çarpıcı şekilde işleniyor. Film birçok festivalde de ‘en iyi film’ ödülü almıştı.

KALBURÜSTÜ FİMLER VAR

Yabancı filmlerin ağırlıkta olduğu listede Billy Eliot’tan 3 İdiots’a kadar birçok fenomen ve kalburüstü film yer alıyor. Listede eğitim sorunlarına dikkat çeken Süpermeni Beklerken ve Asya’nın Kandilleri gibi belgeselller de var.

İŞTE FİLM LİSTESİ

1-İki Dil Bir Bavul 2-Billy Eliot 3-Koro/ Les Choristes 4-Yerdeki Yıldızlar/ Taare Zameenn Par 5-Kara Tahta 6-Ölü Ozanlar Derneği 7-Sınıf/ Entre Les Murs 8-Tepetaklak Nelson 9-Canım Öğretmenim/ Monsieur Lazhar 10-Sevgili Öğretmenim/ Mr. Holland’s Opus 11-3 İdiots 12-Asya’nın Kandilleri 13-Birinci Sınıf/ The First Grader 14-Süpermeni Beklerken 15-Olmak ve Sahip Olmak 16-Can Dostum/ Good Will Hunting 17-Kara (Black) 18-Özgürlük Yazarları 19-İmparatorlar Kulubü 20-Kör Nokta

Kaynak: MeydanGazetesi.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim