Öğretmen Diyarı

MEB Müdüründen Köydeki Öğrencilere Aşağılayıcı Sözler

Antalya Elmalı ilçesinde 10 köyden taşımalı öğrencinin geldiği Durmuş Yener Ortaokulu'nda yapılmak istenen Opera programına İlçe Milli Eğitimden izin çıkmadı.


Okulun Müzik öğretmeni Emre Dayıoğlu, Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) sanatçıları tarafından verilecek konser için okul müdürlüğü aracılığıyla Elmalı İlçe Milli Eğitimden izin istedi. Ancak İlçe Milli Eğitim Müdürünün cevabı biraz farklı oldu. İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün 'Daha müzikten anlamayan çocuklar operadan ne anlar' düşüncesiyle izin vermediğini söyledi.


Emre Dayıoğlu, Bayralar'da köylülerin de içinde olduğu 40-50 civarında sosyal etkinlik yaptıklarını, ancak okul müdürlüğü tarafından Elmalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderilen izin talebinin reddedildiğini kaydetti.


İzin verilmemesinin nedenini öğretmen isteyen Dayıoğlu İlçe Milli eğitim Müdürlüğünü aradı.


Elmalı İlçe Milli Eğitim Müdürü sayın Recep Akalın, 'Hocam daha müziği bilmeyen çocuklar operadan ne anlar' diyerek, bu etkinliğe izin vermediğini söyledi. Beynimden vurulmuşa döndüm, ciddi anlamda şoka girdim. Kendisinin bir eğitimci olduğunu hatırlattım, bu talihsiz cümlenin arkasında olup olmadığını sordum. Çünkü yanlışlıkla, sinirlenmiş de söylemiş olabilir. 'Hayır hocam izin vermiyorum. Olay bitmiştir benim için. Benimle polemiğe girme' dedi" diye konuştu. 


Durumla ilgili tepkisini dile getiren Dayıoğlu, "Ben üç yıllık müzik öğretmeni ve yüksek lisans eğitimine devam eden eğitimci olarak bir ilçe milli eğitim müdürüne bu sözleri yakıştıramadım. Çok talihsiz, eğitimle bağdaşmadığını düşünüyorum. Bilimsel olarak kanıtlanmış, müzik anne karnında başlar. Bu her yerde, müzik müfredatında yazar. Bu hem köy çocuklarımıza, öğrencilerime, hem de benim öğretmenliğime ve okulumuzca yapılmak istenen bir etkinliğe yapılmış çok büyük bir hakarettir" dedi.Öğretmen Dayıoğlu, olaya ilişkin sosyal paylaşım sitesindeki paylaşımında da Nisan 2012'de yine ANTDOB sanatçıları tarafından gerçekleştirilen 'Bir Piyano Dört Solist' etkinliğinin köy çocukları tarafından ilgi ve merakla izlendiğini, 10 köyden çocukların müzikli tiyatro sanatına inanılmaz ilgi gösterdiğini, ilk defa piyano gördüklerini de anlattı. 


2012 yılında hıdrellez şenliklerine katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da çocukların talebi üzerine okula bir piyano armağan ettiğini anlatan Dayıoğlu, “Bu piyano ile birçok ilçe ve köylerde yüzlerce halk türkümüzü seslendirmiştik" dedi. 


Elmalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Akalın ise "Biz resmi kurumuz, üstlerimizden izin almadan açıklama yapamıyoruz" demekle yetindi.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol