Öğretmen Diyarı

MEB ‘acilen’ boşaltın dedi: Lise'de belirsizlik hakim
Kaynak: www.diken.com.tr-RIFAT DOĞAN

[email protected]Tarihi liseyi temsil eden kurum ve kuruluşlar, bu belirsiz süreci anlamaya ve okul kültürünün temel değeri olan yatılı öğrencilerin zarar görmeyeceği bir uzlaşma zemini aramaya gayret ederken, mezun, öğrenci ve veliler tedirginliğini koruyor. Akıllarda beliren bazı sorulara yanıt verilmeden bu tedirginliğin de ortadan kalkmayacağı düşünülüyor.

MEB, 2014 Mart ayında çıkarılan bir yasayla, aralarında İstanbul Erkek, Vefa, Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Çankaya Fen, Ankara Atatürk, İzmir Cahit Kora ve Bornova Fen Lisesi’nin de olduğu Türkiye’nin en gözde 170 lisesini ‘proje okul’ seçmişti. Bunun üzerine, üç senedir vekil müdürle idare edilen İstanbul Erkek Lisesi’ne, dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın emriyle Hikmet Konar, yeni müdür olarak sınavsız bir şekilde atanmıştı.

İEL bu yıl yatılı öğrenci almayacak

Bu yıl mezuniyet töreninde öğrencilerin müdür Hikmet Konar’a sırt çevirmesiyle yeniden gündem olan tarihi İstanbul Erkek Lisesi, gelecek yıl yatılı öğrenci kaydı alınmayacağını duyurdu. Pansiyon inşaatının devam ettiği süre boyunca tekrarlanması beklenen bu uygulama, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nda (TEOG) İEL’nin taban puanını tutturan öğrencilerin içinde, maddi durumu uygun olmayan ve/veya Anadolu’dan tercih kullanmış çalışkan, yetenekli ve başarılı öğrencilerin bu okulda eğitim alma hakkının da önüne geçiyor. Bu uygulamanın aynı zamanda İEL’nin TEOG taban puanını düşürme ihtimali var.

Binadaki kurumların nereye taşınacağı konusunda net bilgi yok

Kontrat hakkı 2017’ye kadar devam etmesine rağmen 15 gün içinde acilen boşaltılması istenen binadaki kurumların nereye taşınacağı hususundaysa herhangi bir yer ve yöntem gösterilmedi.

Boşaltma kararıyla birlikte lisede şu an kayıtlı olan 130 civarı yatılı öğrencinin geçici olarak Çapa Fen Lisesi’nin yatakhanesinde barınması öngörülürken, zaten 134 kişilik dolu kapasiteyle işlev gören Çapa Fen yatakhanesi, Kabataş Lisesi ve İstanbul Lisesi’nden aktarılacak yatılı öğrencilerle birlikte 330 kişiye ulaşacak. Ortalama sekizer kişilik odalarda, koğuş düzeninde barınarak eğitim öğretim görecek olan öğrencilerin eğitim hayatının ciddi şekilde etkileneceği belirtiliyor.

Mezunlar sorularına yanıt bekliyor

Yatılı öğrenciler için öngörülen çağdaş standartardan uzak bu barınma şartlarının yanısıra, inşaatı başlamak üzere olan yeni yatakhanenin tamamlandığında ne statüde ve hangi kurum tarafından işletileceği gibi açıklık gerektiren konular henüz mevcut yatılı öğrenciler ve aileleriyle paylaşılmış değil.

Bu son kararların dayandırıldığı 5072 Sayılı Dernek ve Vakıflarla İlgili Kanun ve pansiyon binasına ait deprem raporunun, kanunun yürürlüğe girmesinden tam 12, raporun hazırlanmasından tam sekiz yıl sonra uygulamaya sokulmuş olması ve bahsi geçen bütün aciliyet ifadelerine rağmen binaya ilişkin proje konusunda şeffaflık sağlanmamış olmasıysa, son dönemde lisede yaşanan olaylar da düşünüldüğünde, sözkonusu tebligat öğrenci ve mezunların kuşkularına neden oldu.

Başka bir iddiaysa Meclis kulislerinde konuşulan bir kanun tasarısı… ‘Proje okul’ olarak seçilen liselerin bağlı oldukları il milli eğitim müdürlüklerinden alınarak direk olarak MEB’e bağlanması hedeflendiği iddia ediliyor.

İstanbul Lisesi’nde ne olmuştu?

Okulda kültürel ve sanatsal etkinliklerden daha çok ‘kutlu doğum haftası’ gibi dini etkinliklere izin verdiği için tepki çeken ve son olarak tarih öğretmeni Seyit Işık’ın ‘dine hakaret’ ettiği gerekçesiyle başka bir okula gönderilmesine ses çıkarmayan müdür Konar’a 2016 mezuniyet töreninde sırtını dönen öğrenciler, bir protesto eylemi gerçekleştirmişti. Bu eyleme daha sonra Galatasaray, Cağaoğlu Anadolu, Kadıköy Anadolu, Burak Bora Anadolu, Vefa, Notre Dame de Sion, Ankara Gazi Anadolu ve İzmir Çiğli Fen Lisesi gibi pek çok lise dahil olmuştu. Bu süreci takiben Türkiye Liseliler Birliği’nin ‘Liselerde Gericiliğe Geçit Vermeyeceğiz’ başlığıyla imzaya açtığı bildiriye aralarında Fatma Talip Kahraman Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Keçiborlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin de bulunduğu 365 lise imza atmıştı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim