Öğretmen Diyarı

MEB, 5. sınıf terklere ehliyet almanın yolunu açtı
\"MEB,
 

 Milli Eğitim Bakanlığı, geçmişte ilkokul 4. sınıfa kadar okuyarak 5.sınıftan ayrılan kişilerin bugün itibariyle sürücü kurslarına kayıt yaptırıp yaptıramayacaklarına ilişkin karmaşayı ortadan kaldırmak için harekete geçti. Bakanlık, 4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte ilkokulun 4 yıla indirildiğini, bu nedenle 4. sınıfı bitirenlerin ilkokul düzeyinde eğitim görmüş olduklarını, 5.sınıf terk olanların da ilkokul mezunu sayılacağını ve ehliyet alabileceklerini bildirdi.

81 İl Valiliğine ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne konuyla ilgili yazı gönderen Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, iki yıl önce çıkarılan 4+4+4, 12 yıllık kademeli zorunlu eğitim yasasıyla birlikte ilköğretim okullarının, dört yıl zorunlu ilkokul ve dört yıl zorunlu ortaokula ayrıldığını hatırlattı.

 

Mezun kabul edilecek

 

Mehmet Küçük, Karayolları Trafik Kanununda "en az ortaokulu veya sekiz yıllık temel eğitimi bitirmiş olmaları" şeklindeki ifadenin 2012 yılında "Öğrenim durumu itibariyle en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları" olarak değiştirildiğini böylelikle ilkokul seviyesinde eğitim görenlerin sürücü sertifikası sonrası sürücü belgesi almaları yönünde yasal düzenleme getirildiğini ifade etti. 4. sınıf bitirenlerin ilkokul düzeyinde eğitim görmüş olduklarını, 5. sınıftan ayrılmış veya 5. sınıf için açık ortaokula kayıt yaptırmış olanların ilkokul mezunu sayılacağını belirten Küçük, bu durumda olan kimselerin sürücü kurslarına kayıt yaptırabileceklerini bildirdi.

 

 Star Gazetesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol