Öğretmen Diyarı

Matematik dehası para bulursa ABD'de burslu okuyacak

Kurthan DEMİR


Okula başlamadan okuma yazma öğrenen Enes Kocabey, ilkokulda 1. sınıfı atlayıp 2. sınıftan başladı. Ortaokulda girdiği SBS sınavında 500 tam puan alarak Türkiye 1.'si olan Enes'in başarısı lisede de devam etti. TÜBİTAK'ın Matematik Milli Takımı'na seçilen Enes, Güney Afrika'da yapılan Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nda ise gümüş madalya kazandı.


GİDECEK PARASI YOK


Enes, başarılarıyla TÜBİ- TAK'ın verdiği ek puan sisteminden yararlanarak Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne girdi. Birinci sınıfta ise ABD'nin en iyi üniversitelerinden biri olan MIT'e (Massachusetts Institute of Technology) yaptığı başvurusu kabul edildi. MIT'ten 65 bin dolarlık burs olan Enes'in şimdi önündeki en büyük engel ise maddi durumunun iyi olmaması. MIT'in verdiği burs ile sadece okul masraflarının karşılandığını söyleyen Enes'in ABD'ye gidecek parası da yok. Ülkesi için ABD'de eğitim görmek istediğini söyleyen Enes Kocabey, ''MIT benim ileride çalışmak istediğim bilgisayar bilimleri ve matematik konusunda dünyadaki en iyi üniversite. Orada okuyup kendimi yetiştirerek ülkeme dönüp hizmet etmek istiyorum. Hayalim akademisyen olmak, orada bilimin zirvesinde eğitim alıp yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışacağım'' dedi.


Enes'in babası Mehmet Kocabey, oğlunun başarıları ile her zaman gurur duyduğunu belirterek, "Enes bütün başarılarını kendisi gece gündüz çalışarak elde etti. Amerika'da okuma şansı yakalamış, bunu kaçırmasını istemiyorum. Maddi durumum iyi değil. Taksi şoförlüğü yapıyorum, evimiz kira, oğlumu oraya gönderebilecek maddi durumum yok maalesef" dedi.

Habertürk
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim