Öğretmen Diyarı

Maliye Bakanı Memurları üzecek haber : "Kamu Personeli Alımları Azalacak"
 Maliye Bakanı Ntv'de katıldığı programda 2017 yılında yapılacak kamu personeli alımına dair önemli açıklamalarda bulundu. Maliye Bakanı: "2017 yılı adeta bir yatırım yılı olacak. Bunları yaparken bütçe disiplininden taviz vermiyoruz. Bütçeden ilave bir kaynak harcayacaksak bunu yatırıma ve üretime harcamamız lazım. Büyüme istediğimiz ölçüde gitmiyor. Üretkenliği verimliliği arttıracak kamu harcama programlarını ayarlamamız lazım. Şu an bütçe açığımız %2'inin altında. Bütçe açığımız önümüzdeki 3 yıl içerisinde diğer bir çok ülkeden daha iyi durumda olacak. Şimdi öncelikle şunu söyleyeyim yatırım ve üretime çok önem vereceğiz.

CARİ HARCAMALAR AŞAĞI ÇEKİLECEK

Diğer taraftan cari harcamalarımızı kontrol altına alacağız. Hatta cari harcamalarımızı mümkünse aşağı çekecez. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde cari harcamalarda milli gelirin %2'si kadar bir azalma öngörüyoruz. Bunlar kamu kurumlarının mal ve hizmet alımları, döşeme, kırtasiye alımları'dır.

BİZ VATANDAŞA TASARRUF YAPIN DİYORUZ, KAMUDA YAPACAK

2017 bütçesinde kurumların mal ve hizmet alımlarında bırakın artış vermeyi azaltıma gittik. Yani kamu kurumları, bina kiralama, kırtasiye alımları, hizmet alımları gibi alımlarda tasarrufa gideceğiz. Biz vatandaşa tasarruf yapın diyoruz, kamu içinde bu geçerli.

2017 ve SONRAKİ YILLARDA TASARRUFA GİDİLECEK
Personel alımı içinde bu durum geçerli olacak nasıl kamu kurumların cari harcamalarını aşağı çekiyorsak, personelde de olabildiğince ihtiyaçlarımızı mevcut kamu personeli ile sağlamaya çalışacağız. Burada kamu personelini doğru yerde doğru zamanda çalıştıracağız. 2017 yılında kamuya alacağımız personel sayısında 2016 yılına nazaran azalmaya gideceğiz. Ben bunu inşallah bütçe toplantısında da anlatacağım. Ama 2017 yılı ve sonraki yıllar personel harcamalarında tasarrufa gideceğimiz yıllar olacak.


Kaynak: NTV

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Asya 1 yıl önce

Kemer sıkma anlayışınız neden vatandaşa sıkıntı verir,önümüzdeki yılları kapsıyor deniliyor,daha dün dışarıya borç veriyoruz dış borcumuz yok ödendi deniliyordu,makam arabasının parasını çerez parası diye yorumlanıyor,bu atama yetkisi yani devletin işleri hükümetin yürütme yetkisinde kalmalı,ekonomik dengeyi sarsacak işsizliğe sürükleyecek yetkisi olmamalı,vatandaş ne yapsın,çeyrek altın 30tl iken şimdi 200 küsür lira nerden nereye,bu yük hükümete ve vatandaşa ağır,Allah yardımcımız olsun

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim