Öğretmen Diyarı

Malatya sallanmaya devam ediyor! 70 artçı deprem oldu

1. derece deprem bölgesinde bulunan Malatya'da gece saat 02.28'ü gösterdiğinde AFAD verilerine göre 5,0 büyüklüğünde merkez üssü Dursunlu mahallesi olan deprem kaydedildi. Hekimhan ilçesinin yanı sıra Malatya merkezi ve diğer ilçelerde şiddetli şekilde hissedilen deprem sonrası halk sokağa çıkarken, AFAD ve güvenlik güçleri bölgeye sevk edildi. İlk belirlemelere göre bir can kaybının yaşanmadığı depremde bazı evlerde duvar çatlarken bazı evlerin kerpiç duvarları yıkıldı. Depremin merkez üssü olan Dursunlu mahallesinde halk geceyi sokakta geçirirken şu ana kadar Hekimhan ve çevresinde 70 artçı deprem kaydedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi (BDTİM) verilerine göre, 5,0 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede saat 13.30'a kadar 3.5 ile 1.3 arasında 70 deprem kaydedildi.

Bölgede deprem sürerken bir taraftan yaralar sarılmaya başlandı. Depremin ardından bölgeye intikal eden Malatya AFAD Arama-Kurtarma ekipleri ile Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Arama-Kurtarma ekipleri hasarlı evlerde inceleme yaptı. Deprem sonrası 70 hanenin bulunduğu köyde hasar tespit çalışmaları hemen başladı. Sabah saatlerinde bölgeye gelen AFAD ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü hasar tespit ekipleri köylerde yıkılan ve hasar gören evleri inceledi.

Malatya Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanı Hanifi Acar, 7 hasarlı evin oturulamayacak durumda olduğunu belirterek hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Çadır ve diğer ihtiyaçların karşılandığını belirten Acar, "Büyükşehir belediyesi olarak sabah halka sıcak ekmek ve gıda yardımında bulunduk. Allah'a şükür can kaybı ve yaralı yok. Sıkıntı bir an önce giderilecek" diye konuştu.

 

İhlas Haber Ajansı
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol