Öğretmen Diyarı

Madendeki maskeler işe yaramıyor

Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Ali Rıza Alaboyun, 13'ü milletvekili ve 7'si uzman ekip ve gazetecilerle Zonguldak'ta bulunan Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri'ne bağlı Kozlu maden ocağına indi. Madene inen heyete yeni üretim karbonmonoksit maskeleri verildi.

Heyetle birlikte 1,5 saatlik maden ocağı ziyaretinin ardından konuşan Alaboyun, "Bu gezi bize çok şeyler kattı. Özellikle metan konusunda çok katma değer verdiğini söyleyebiliriz. Çünkü biz metana genelde teorik olarak bakıyorduk" dedi.

EN ÖNEMLİ ADIM MASKE

Somut adım atılması yönünde maske konusunu gündemlerine aldıklarını ifade eden Alaboyun, "Yer altı kömür ocaklarında karbonmonoksit maskeleri kullanılıyor. Bunların kullanılmaları belli şartlara bağlı. O maskeler, ortamdaki oksijen oranı yüzde 18'in altına indiğinde çalışmıyor. Hiçbir faydası yok" ifadelerini kullandı.

Soma Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Alaboyun, gazetecilerin, "TTK'da kullanılan oksijen maskeleri, Soma'da kullanılsa can kaybı olur muydu?" sorusuna şu cevabı verdi:

MAAŞLARI İYİ OLMALI

"Tabi Soma'nın şartlarını henüz bilmiyoruz. Biz genel maskeler açısından değerlendirebiliriz. Ocak için için yanmaya devam ettiği için barajlamaya açmadılar. Tespit yapılamadı. Oksijen maskeleri karbonmonoksit maskelerinden daha etkili. Bunu söyleyebilirim şu an için" dedi.
Hayatında ocağa ilk kez girenlerden komisyon üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, "Maden işçilerine iyi bir maaş verilmeli ve iş güvenliği şartlarının en üst düzeyde sağlanarak vebale girilmemeli" dedi.

Aydınlıoğlu, bir gazetecinin "Milletvekili olmasaydınız. İşsiz bir vatandaş olsaydınız ve madene girmek zorunda kalsaydınız, düşünceleriniz ne olurdu" sorusu üzerine şunları söyledi: "Herhalde bu işte çalışmazdım" ifadelerini kullandı.

93 yapımı maskeler kullanılmış

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasının ardından uzun süre tartışılan gaz maskelerinin, 1993 yapımı ve kullanım tarihi geçen Çin malı olduğu iddia edildi. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait ocakta yaşanan faciada 301 işçi şehit olmuştu, faciadan 486 işçi ise yaralı olarak kurtarılmıştı.

Meclis Araştırma Komisyonu, Ali Rıza Alaboyun, Taş Kömürü İşletmeleri
\"Bugün\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol