Öğretmen Diyarı

 Madende \'nefes\'e ulaşmak bu kadar zor olmamıştı: Allahım kurtarın beni kurtarın!

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan  maden faciasından sağ kurtulan bir vardiya çavuşu, temiz havaya ulaşmak için  Dumanların arasında 1 kilometre yürümesi gereken işçilerin, ölümle hayat  arasındaki ince çizgide geçen dakikalarını anlattı.

 

    Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde yaşayan Tevfik Cücü (31), AA  muhabirine yaptığı açıklamada, 9 yıldır maden ocaklarında çalıştığını ve 2009'dan  bu yana da üzücü olayın meydana geldiği iş yerinde bulunduğunu söyledi.

 

    Vardiya çavuşluğu yaptığı maden ocağında, yer altında bulundukları  sırada 13 Mayıs'ta saat 15.00 civarında enerjinin kesildiğini belirten Cücü,  şöyle devam etti:

 

    "Teknikerin kontrole gitmesinden 5-10 dakika sonra bize, 'Arkadaşları  toplayın, nefese çıkın' diye haber geldi. (İşçilerin, belirli aralıklarla  rahatlamak için gittikleri temiz hava bölümüne 'nefes' deniliyor.) Arkadaşları  topladık, çıkmak istedik. Yüzeyden yaklaşık 3-4 kilometre içerideyiz. Yer altında  temiz hava bölümüne 1 kilometre kaldı. Kendimizi temiz havaya atmaya çalışıyoruz.  Orada ana yollar var; temiz havanın bulunduğu. Bizi, bu ana yola ulaştıktan sonra  yüzeye çıkardılar. Duman, etrafı sarmıştı. Orada maskeleri taktık. Yukarı doğru  yürürken kimse kimseyi göremiyordu dumandan. Temiz hava bölümüne 1 kilometre  vardı. Dumandan eksildik. 25-30 kişi yola çıktık, 'nefes'e ulaştığımızda yanımda  sadece baygın bir arkadaş vardı."

 

    - "Artık maden ocağında devam etmeyeceğim"

 

     Cücü, yangın sonrası işçilerin tamamının maskelerini taktığını ancak  panikle bunu çıkaranların, dumandan etkilenip olduğu yere yığıldığını aktardı.

 

     Nefes almakta zorlanmasına rağmen maskesini hiç çıkarmadığını  vurgulayan Cücü, temiz hava bölümüne kadar 1 kilometrelik bölümde yaşadıklarını  hayatı boyunca unutamayacağını dile getirdi.

 

     Temiz havanın dağıldığı noktada patlama olunca koridorlara duman  dolduğunu bildiren Cücü, şunları kaydetti:

 

    "Kimse kimseyi tanıyamıyor, göremiyor. El yordamıyla çıktım temiz  havaya. Arkama yapışanlar oldu. Kimisi dua ediyordu, kimisi bağırıyordu,  'Allah'ım, kurtarın, beni kurtarın' diyenler oluyordu. 'Kimse maskeyi azından  çıkarmasın' dedim ama bunu yapmadılar. Bir karış önünüzü göremiyorsunuz. Biraz  sıkışınca maskeyi çıkarıyorlar ve dumandan etkileniyorlar. Çoğu da zaten bu  dumandan hayatını kaybetti. Temiz hava bölümüne çıkınca 'Arkadaşlarımız yolda  kaldı' diye kurtarma ekibine bağırdım. Ardından girip onları da çıkarmışlar.  Oradan saat 16.00'dan sonra çıkabildim."

 

    Cücü, birçok arkadaşının hayatını kaybettiğini ifade ederek, "Artık  maden ocağında devam etmeyeceğim, hiç niyetim yok. Bu yaşadıklarımız çok zor"  diye konuştu.

 

 Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol