Öğretmen Diyarı

Madenci kızı ilk doğum gününü mezarlıkta kutladı

"Kızımın ağzından çıkan ilk kelime 'Baba' oldu. İlk kez 'Baba' dediğinde dünyam yıkıldı. Sadece fotoğraflardan ve anlattıklarımızdan tanıyacak olan babasıyla Hümeyra'nın sadece tek kare fotoğrafı var"

Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden  faciasında yaşamını yitiren madencilerden İsmail Gürses'in kızı Hümeyra'nın ilk  yaş günü babasının mezarı başında gözyaşlarıyla kutlandı.


 

 


    Ermenek'teki özel linyit kömürü madeninde 28 Ekim 2014'te su baskını  meydana gelmesinin ardından cansız bedenlerine ulaşılan 18 işçiden 25 yaşındaki  İsmail Gürses'in 20 yaşındaki eşi Fatma, kocasının acısını çocuklarıyla  dindirmeye çalışıyor.


     Genç kadın, eşini kaybettiğinde henüz iki aylık kızı Hümeyra'nın ilk  yaş gününü kutlamak için oğlu Mustafa (4), babası Aziz (57) ve annesi Ayşe Varlı  (55) ile ilçeye bağlı Kazancı beldesindeki kabristanlığa gitti.


     Duygusal anların yaşandığı mezarlıkta, Gürses, kalp şeklindeki pastayı  kızı ve oğluylas birlikte kestikten sonra kızı adına yazdığı notu eşinin mezarına  bıraktı.


     - "Sen merak etme kardeşimi ben hastaneye götürürüm"


     Gürses, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklarının özellikle de  kızının babasını hiç bilemeyecek olmasının hüznünü yaşadıklarını söyledi.


     Oğlu Mustafa'nın olay meydana geldiğinde hep babasının kendisine  "mama" getireceğini düşündüğünü söyleyen Gürses, evladının şimdi her şeyin  farkında olduğunu belirtti.


     Gürses, Mustafa'nın, mezarını ziyaret ettiği babasına, "Baba, kardeşim  hasta olduğunda onu arabamın arkasına bindirip hastaneye götüreceğim, sen merak  etme" dediğini anlattı.


     Gürses, eşini kaybettiğinde Hümeyra'nın henüz iki aylık olduğunu,  yeterince anne sütü bile alamadığını aktararak, "İsmail'e sürpriz yaparak hamile  olduğumu söylemiştim. Kızımız olacağını duyunca çok sevinmiş, hemen ismini  koymuştu. Baba kız birbirlerine doyamadı. Hümeyra baba kokusunu bilemeyecek. Kız  çocuğunun en çok aradığı şey baba kokusu. Şimdi en büyük dayanağı yok" diye  konuştu.


     Çocuklarının babalarının yokluğunu dedeleriyle gidermeye çalıştığını  dile getiren Gürses, onlara sürekli eşinin fotoğrafını gösterdiği belirterek,  şunları söyledi:


     "Oğlumun doğum gününü eşimle kutluyorduk. Kızımınkini de birlikte  kutlamak için eşimin mezarına geldik. Eminim ki bizi görüyordur. Bizim için zor  bir durum. Kızımın ağzından çıkan ilk kelime 'Baba' oldu. İlk kez 'Baba'  dediğinde dünyam yıkıldı. Sadece fotoğraflardan ve anlattıklarımızdan tanıyacak  olan babasıyla Hümeyra'nın sadece tek kare fotoğrafı var. İsmail madenden maaş  alamadığında bile bizi kimseye muhtaç etmemek için var gücüyle çabalıyordu.  'Kendim okuyamadım ama sonuna kadar çocuklarımın arkalarında olup, onları  okutacağım' derdi. Ben de elimden geldiğince çalışıp, çocuklarımı okutacağım.  Babalarının istediği gibi birer evlat olacaklar."


     - Babaya mektup


     Kızı adına yazdığı notta Gürses, "Babacığım bizi bıraktığında ben iki  aylıktım, şimdi bir yaşındayım. Annem beni severken hep seni anlatıyor. Benim hep  saçlarımı seviyormuşsun 'Tatlı kızım' diye. Ben senin kokunu bile seçememiştim,  henüz sesine bile doyamamıştım. Dünyadaki en güzel duygudan mahrum kaldım. Biz  seni çok seviyoruz, iyi ki senin gibi bir babam olmuş. Tatlı kızın Hümeyra"  cümlelerine yer verdi.

 

Kaynak: milliyet.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim