Öğretmen Diyarı

Maaşları artıracak yeni adım !

Memur sendikaları, hükümet-le 1 Ağustos’ta başlayacak toplu sözleşme görüşmele-rine hazırlanıyor. Bu kapsamda, memura zarar ettiren düzenlemeler öncelikle gündeme getirilecek.


Yelda ATAÇ- BUGÜN GAZETESİ


3/2'nin zararı 700 lira


Örneğin seyyanen zam nedeniyle 2014'te enflasyon farkı verilmediği için oluşan yüzde 2,17’lik eksik ödeme ve yeni vergi düzenlemesi ile memurların daha yüksek vergi ödemesi önce çıkarılacak. Çünkü üst gelir grubu muamelesi yapılarak maaştan kesilen fazla vergiyle 3/2'deki bir memurun 2015 yılı için kaybı 700 lirayı aştı.


İşçi memur farkı arttı


Memurlar ayrıca, seçim öncesi işçiye yapılan yüzde 11,3'lük zam nedeniyle ortaya çıkan işçi-memur farkını da gündeme taşıyacak. BUGÜN'e açıklamalar yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 2013 yılında yapılan son toplu sözleşme için, “2014 ve 2015 yılı için memur masada pazarlandı” ifadesini kullandı. 2014 yılı için memura 123 TL zam yapıldığını anımsatan Koncuk şöyle devam etti:


Refah payı da önemli


“Gerçekleşen enflasyon hem emeklilerin hem kamu çalışanlarının zammının çok üzerinde oldu. Sadece 2014 yılı itibariyle değerlendirdiğimizde kamu çalışanlarının 2,17’lik bir enf-lasyon alacağı kaldı. Refah payı uygulaması, ekonomik büyüme, alım gücündeki azalma gibi konuları üst üste koyduğunuzda alacak artıyor.”


İktidarın borcu var


Memur ve işçi ile yapılan toplu sözleşmelerdeki farklılık nedeniyle alacaklarının ortaya çıktığını vurgulayan İsmail Koncuk, “AKP iktidarının, devletin memura borcu var” dedi. Koncuk ayrıca, yeni toplu sözleşme döneminde memurun zarar etmesi durumunun tekrar ortaya çıkması halinde her türlü tepkiyi vereceklerini ifade ederek, “Bizi satan bir anlayış gelişirse, neden olanların ipliğini pazara çıkarırız” yorumunu yaptı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim