Öğretmen Diyarı

MAAŞINIZIN NE KADARI VERGİYE GİDİYOR?

Ücretleri brüt olarak belirlenen Devlet memurlarının aylıkları üzerinden; Gelir Vergisi, Damga Vergisi ve Sosyal Güvenlik Primi kesintileri yapıldıktan sonra net maaş miktarlarına ulaşılmaktadır. Devlet memurlarının maaş unsurları üzerinden yapılan kesintinin miktarı, unsurun türüne ve miktar/oranına göre farklılık gösterdiğinden, her memurdan yapılan kesintinin miktarı da farklı olmaktadır.


Memurların brüt aylık ücret üzerinden yapılan Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesinti miktarları konusunda bilgi vermesi bakımından, memurunyeri.com olarak örnek seçtiğimiz bazı unvanlara ilişkin hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir. 2015 yılında geçerli olan düzenlemelere göre, Devlet memurlarının aylık ücretlerinden; %0,759 oranında Damga Vergisi ile memurun yıl içerisindeki gelir toplamına göre (%15, %20, %27, %35 gibi) değişen oranlarda Gelir Vergisi kesilmektedir. Tabloda sadece, Damga Vergisi kesintisi ile Gelir Vergisi kesintisinin %15 ve %20 olduğu durumlarda, 2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan katsayılara göre hesaplanan aylık ücretten yapılacak kesinti miktarlarına yer verilecektir.

 

Aylık maaştan kesilen verginin miktarı

Asgari geçim indirimi uygulandıktan sonraki Gelir Vergisi miktarıdır.

Not: Vergi kesintilerine esas brüt maaş hesaplanırken; -Asgari Geçim İndirimi bakımından bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır. -Çalışılan kurum, bölge ve yerlerden kaynaklı ödeme (zam ve tazminat) farklılıkları dikkate alınmamıştır. -Döner sermayeden yararlanan personel için, haklarında belirlenmiş olan ek ödeme oranında sabit döner sermaye dahil edilmiş ve bu ödemeden sadece damga vergisi kesintisi yapılmıştır.
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol