Öğretmen Diyarı

LPG\'ye yüzde 10 zammın sebebi

Saudi Aramco, Aralık kontratlarında propan fiyatını ton başına 225 dolar artırarak 1,100 dolara, bütan fiyatını ise ton başına 310 dolar artırarak 1,225 dolara çıkarttı.


Sektör yetkililerinin Reuters'a verdiği bilgiye göre, Suudi Arabistan'ın fiyatları artırması Akdeniz çanağındaki tüm LPG ihracatçılarının da fiyatlarını yükseltmesine neden oldu.


Bir sektör yetkilisi, söz konusu artışın Türkiye'deki tüketicilere yansımasının da, şirketlere göre farklılık arz etmekle birlikte, 12 litrelik tüpte 7 TL, otogazın litresinde ise 30 kuruş zam anlamına geleceğini söyledi.


Aynı yetkili, "Artış Suudi Arabistan'ın beklenmedik bir oranda zam yapmasından kaynaklanıyor. Bu zam da tüm Akdeniz piyasasındaki fiyatları tetikledi" dedi.


Türkiye LPG piyasasının hammadde alım fiyatı açısından Cezayir'in Sonatrach firmasının fiyatlarını dikkate aldığını belirten yetkili, "Bu fiyat da kartel konumundaki Suudi Arabistan'ın fiyatını artırması nedeniyle yüzde 27 oranında yükseldi" dedi.


Türkiye, LPG'yi ağırlıklı olarak Cezayir'den ithal ediyor.


Enerji Bakanı Taner Yıldız da EPDK'nın kuruluş yıldönümü toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine "LPG zammı serbest piyasa mekanizması içinde gerçekleşti" dedi.


REUTERS

 

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim