Öğretmen Diyarı

Liselerden yağmur gibi bildiri yağıyor
 Notre Dame de Sion, Kadıköy Anadolu Lisesi, Ostim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Ankara Gazi Lisesi ve son olarak Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi, Beyoğlu Anadolu Lisesi ve İzmir Fen Lisesi de isyan bayrağı açtı.
İstanbul Erkek Lisesi, Cağaloğlu, Galatasaray, Vefa Lisesi'nin ardından Notre Dame de Sion, Kadıköy Anadolu Lisesi, Ostim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Ankara Gazi Lisesi ve son olarak  Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi, Beyoğlu Anadolu Lisesi ve İzmir Fen Lisesi de isyan bayrağı açtı. Öğrenciler yaptıkları açıklamalarda okul idarelerinin iktidar yanlısı, baskıcı tutumunu eleştirdi.

Beyoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri yayınladıkları bildiride, "Türkiye’nin dört bir yanında liseli kardeşlerimizin gerici, yobaz okul idarelerine verdiği mücadeleyi gıpta ile izlerken okulumuz Beyoğlu Anadolu Lisesi’nin kız lisesine çevrilerek gelecek yıldan itibaren erkek öğrencilerin okula alınmayacağını öğrendik." denildi. " Bir önceki müdür yardımcısı haksız biçimde görevden alınıp yerine ilçe milli eğitim müdürünün dayatmasıyla 3 yıllık bir din kültürü öğretmeni müdür yardımcısı olarak atanmıştır." ifadelerinin yer aldığı bildiri, "Gücümüzü Beyoğlu Anadolu Lisesinin “karanlıktan aydınlığa” olan şiarından alıyoruz. Bütün mezunlarımızı ve öğrencilerimizi mücadelemizde desteğe çağırıyoruz." ifadeleriyle son buldu.

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi yayınladıkladıkları "Omuz Veriyoruz!" başlıklı bildirilerinde, "Şeriatçı yobaz dernekler okulumuzda stand açmaya kalkıyor. Yakasında Berkin Elvan fotoğrafı olan arkadaşımız dersten atılıyor." denilerek şöyle devam edildi: "Bizler ülkemizin geleceği, yarınları olan liseliler, etrafımızı saran karanlığı önce okulumuzda yeneceğiz daha sonra ülkemizde."

İzmir Fen Liseliler yayınladıkları bildiride şu ifadeleri kullandı: "Fen liselerinin, bilimsel eğitimin itibarsızlaştırıldığı, imam hatipler yoluyla dinsel eğitimin yaygınlaştırıldığı bir ortamda bilim üretiminin düzeyi bellidir. O düzeyi yakın zamanda 'papaz eriğini' 'imam eriğine' çeviren çılgın TÜBİTAK projesinde gördük. Dolayısıyla denilecek tek şey öyle ortama böyle bilim olur. Halbuki bilimsel eğitimin ağırlıklı olduğu bir ortamda biz İzmir Fen Liseliler olarak 2 ay önce kemoterapi ilacı geliştirerek bilimsel üretimin nasıl olacağını göstermiş olduk. Onların gülünç gericiliğine karşı aydınlanmacılığın ve bilimin sesini yükselteceğiz. Proje okulları kapsamında atadığı "badem bıyıklı" idarecilere boyun eğmiyor ve bilimsel üretim ve etkinliklerimize devam edeceğimizi söylüyoruz."

Bağzı Notre Dame de Sion'lular imzalı yayınlanan bildiride, lisenin çağdaş ve medeni bir eğitim modeli yaratmayı iddia ederken, siyasi iktidarın beden politikası ve ifade özgürlüğü üzerinden eğitim modelinin yeniden inşa edildiği belirtti. Lisede tek tipçi uygulamaların bulunduğunu belirten öğrenciler, körelme sürecine boyun eğmeyeceklerini bildirdi.

Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri de okul yönetiminin öğrencilere yönelik baskısını, ‘Duyuru’ başlığı altında ‘idarenin incelediği’ bir metinle anlattı. Metne uyguladığı ‘otosansürle’ yaşananları anlatan öğrenciler, açıklamanın ‘sansürsüz’ kısmını protestoya katılan diğer ‘Proje Okul’lara selam gönderip “Yandaşlara arkasını dönenlerle, yarımada yokuşunda geçmişi özleyenlerle, Fikret’in mirasını koruyanlarla beraber bu kara mürekkebi dağıtmak için ışığa koşacağız.” dedi.


Kaynak: odatv.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hakan öğretmen 2 yıl önce

Gencler haksızlıklar karşısında dururken bile hala toplumun hassas noktalarına dokunuyorsunuz.yok berkin, yobaz, karanlık. Siz böyle yaptıkça ezilen halk sizleri silene dek daha da azimlenecek.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim