Öğretmen Diyarı

Lise Ve Dengi Okul Mezunu Memurlar Teknik Lisans Mezunu Olursa Neleri Değişir?

Lise veya dengi (mesleki/) okul mezunu olarak unvanlarda görev yapan Devlet memurları, eğitim veren fakültelerden mezun olduklarında özlük haklarında da bazı değişiklikler olacağını düşünmektedirler.

 

alanda lisan eğitimini tamamlayan (mühendis, mimar, şehir plancısı, bölge plancısı, , matematikçi, , vb) lise veya dengi okul mezunu memurların özlük haklarının, lisans mezuniyetine bağlı olarak göstereceği değişimlerden bazılarına olarak aşağıda yer verilmiştir.

 

Kadro unvanları ile görev yaptıkları kurumlar ve yerlerin değişmedikçe, lise veya dengi okul mezunu memurlar lisans mezunu olduklarında;

 

**Derece/kademe: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/12/d maddesine göre intibak yapılmak suretiyle derece/kademeleri belirlenecektir. Yapılacak intibak neticesinde, mezun olunan lisans eğitimine ve memuriyette değerlendirilecek hizmet sürelerine göre ilgililerin derece/kademesinde yükselme söz konusu olabilecektir. Öte yandan, sınıfında görev yapıyor olmaları durumunda, ilave 1 derece ilerlemesinden de yararlanabileceklerdir.

 

**Ek gösterge ve ek ( döner sermaye): Ek gösterge ve ek ödemelerin kadro unvanı esas alınarak ödenmesi sebebiyle, lisans mezunu olunması ek gösterge ve ek ödemede değişiklik yaratmayacaktır. Ancak, lisans mezunu olarak 1 inci dereceye kadar ilerleme olacağından, (lise mezunlarının yararlanamadığı) 1 inci derece için belirlenmiş ek göstergeden yararlanılabilecektir. (Derecelerinin değişmesine bağlı olarak bulundukları kadroda üst derecelerin ek göstergesine daha hak .)

 

**Zam ve tazminatlar: İlgili memurlardan Sınıfında görev yapmakta olanlar hakkında, bitirdikleri lisans türü için belirlenen zam ve tazminatlar uygulanır. Diğer hizmet sınıflarında görev yapanlar ise, lisansiyer olduklarında bu eğitim için belirlenen zam ve tazminatlardan yararlanamazlar. (Derecelerinin değişmesine bağlı olarak bulundukları kadroda üst dereceler için belirlenmiş tazminatlardan daha yararlanabilirler.)

 

Lise veya dengi okul mezunu Devlet memurları lisans mezunu olursa (kadrosu değişmedikçe)

 

KADRO UNVANI DERECE KADEME* EK GÖSTERGE TAZMİNAT   EK / DÖNER SERMAYE
TEKNİSYEN DEĞİŞİR Değişmez DEĞİŞİR DEĞİŞİR Değişmez
ŞOFÖR DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
MEMUR DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
VHKİ DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
HEMŞİRE DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
HİZMETLİ DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
POLİS DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
İMAM DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez 

 

 *Lisans mezuniyetiyle, normal derece/kademen değişikliği olmakla birlikte, yapılacak intibak neticesinde ilgililerin emsallerini geçemeyecek olmaları nedeniyle, memuriyetten sayılacak hizmet süreleri fazla olanların derece/kademesinde değişiklik görülmeyebilir.

 

Kaynak: "www.memurunyeri.com"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim