Öğretmen Diyarı

LİSE MEZUNU HEMŞİRELİK YAPAMAYACAK

 

 

 

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayanMüezzinoğlu, tam gün ile ilgili düzenlemeninyetişmemesi halinde Kurban Bayramısonrasında Genel Kurul'da ele alınacağını belirtti.

Düzenlemeye yapılacak ilavelerle ilgili bazı görüşleri olduğunu, bunları yarındeğerlendireceklerini anlatan Müezzinoğlu, "İlave birkaç önerimiz olacak. Önergelerle yapılacak" dedi.

Yapılacak ilaveler konusunda hemşirelikleilgili bir düzenleme düşündüklerini kaydeden Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

Hemşirelere Yeni Düzenleme

"Sağlık meslek liseleriyle ilgili bir düzenleme planlıyoruz, yarın son şeklini verditen sonrada torba tasarı içine konabilirse ek madde olarak koyacağız, olmazsa ayrı bir tasarı hazırlayacağız.

İki yıl önce 5 yıl uzatılmış. İki yıl önce 5 yıl uzatılırkenki veriler, bize yeni bir 5 yıl uzatmaprojeksiyonunu vermiş. Çünkü o zaman özel sağlık meslek liselerine başvurular bin 800'lerde.

Bu yıl 33 bin-36 bin. Bu seneye 50 bin olacak demektir. MEB'in kamu meslek liselerindede başvuru anormal artmış. Bu yıl için 70 bin kayıt var. Bu kayıt 2-3 yıl önce 22 bindi. Bizim önümüzdeki yıldan itibaren bir yeni düzenleme, yeni projeksiyonu getirmemiz lazım.

O nedenle gerek özel sağlık meslek liselerinden gerekse MEB'e bağlı kamu meslekliselerinden mezun olacak arkadaşlarımıza hemşire, ebe diploması değil yardımcı hemşire,yardımcı ebe veya yardımcı sağlık teknisyeni şeklindeki bir düzenlemenin altyapısınıhazırladık.

Eğer öğrenci üzerine 4 yıl lisans yapıyorsa hemşire, ebe, sağlık teknisyeni olacak.

Yoksa 4 yıl okuyanların yardımcısı olacak. Bunların yapacakları görevleri de tarif edeceğiz. Bunu yönetmeliklerle düzenleyeceğiz.''

Müezzinoğlu, tasarıda tam günle ilgili değişiklik yapılmayacağını söyledi.

"Kızamıkla ilgili olağanüstü sıkıntımız yok"

Müezzinoğlu, verem ve kızamık vakalarındaki artışla ilgili soruya karşılık, "Kızamıkla ilgiliAvrupa'dan, Suriye'den gelenlerin artışı vesile oldu. Ama son bir ayda haftalık sayılar 10'lu rakamlara indi. Burada olağanüstü bir sıkıntımız sözkonusu değil" karşılığını verdi.

Bir gazetecinin "Suudi Arabistan'dan  yayılan bir virüstün bahsediliyor. Bu konuda bir takibiniz var mı?" sorusuna Müezzinoğlu, bir halk sağlığı progesörünü hac dönemindeSuudi Arabistan'a gönderdiklerini belirterek, "Virüs konusunda bir yol haritamız var. Şu anda olağanüstü bir salgın söz konusu değil" dedi.

 

ajanskamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
hamit 2 yıl önce

Anne,baba olarak çocuğumuzu bu okullara hemşire olarak yetişecek ve hemşire olacak diye gönderdik.Bu güne kadar akıllarınız neredeydi. İnşallah yapmayı düşündüğünüz bu değişiklik şu anada okumakta olan öğrencileri kapsamaz.Böyle bi düşüncenizin olduğunu bilsek çocuklarımızı bu okulara göndererk yoymazdık

Avatar
Mustafa ULUÖZ 2 yıl önce

Sağlık meslek liselerinden mezun olacak sağlık personeline yardımcı sağlık personeli ünvanını hangi mantıkla vercek sayın bakana sormak lazım. kimin yardımcısı olacak hangi hizmeti yapacaklar. ikincisi özel sağlık meslek liselerinden bahsediyor. bunların açılmasına kim müsade etti. ülkenin her yerinde mantar gibi çoğalmasına kim izin verdi. Hem okul açacaksın hemde ünvan vermeyeceksin bu kendi kendinizi inkar etmek değilde nedir.Sağlık meslek liselerine zaten gariban ailelerin çocukları gidiyordu. onlarada engel olun da içiniz rahat etsin bu çocuklar boş gezdikçe siz rahat uyuyun. kimse size dokunmasın. Ama şunu unutmayın keser döner sap döner bir hesap döner.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim