Öğretmen Diyarı

Kuruluşları 1 asrı geçen ya da bir asıra yaklaşan 4 askeri lise de kapatıldı!
Türkiye'deki 4 askeri lise kapatıldı. Askeri liseli olmak kolay değildi. Önce ÖSYM tarafından düzenlenen sınava giriliyordu..  Gerekli puan alındıktan sonra bir de bedeni yetenek sınavları yapılıyordu. Öğrenci adayları sağlık muayenesinden geçiriliyor, mülakatlar veriyordu. Sadece sağlıklı olmaları değil, boylarının kilolarının belirlenen standartlarda olması, Türkçe' yi de kusursuz konuşmaları gerekliydi.

En meşhur askeri okul; İstanbul Çengelköy'de bulunan Kuleli Askeri Lisesi. 1845 yılında Mekteb-i Fünun-ı İdadiye ismi ile süvari askerlere verildi önce eğitim. 1925'te Kuleli Askeri Lisesi adını aldı.

Zaman zaman eğitimine ara vermek zorunda kalsa da 200 yıla yakındır faaliyetteydi. Öğrenim süresi 4 yıldı. Toplamda bin 100 öğrenci eğitim görüyordu. Okuldaki sınıflar ise 17 ile 24 kişi arasında değişiyordu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na aday yetiştiren diğer okul ise İzmir'de; Maltepe Askeri Lisesi. Kuruluşu 1928 yılına dayanıyor. Önce İstanbul Maltepe'de açıldı. Onun da kaderinde eğitimine yıllarca ara vermek vardı. 1983 yılında İzmir'de tekrar açıldı okul. Şimdi kapatılan Maltepe Askeri Lisesi'nde de yaklaşık bin 100 öğrenci okuyordu.

İstanbul Heybeliada'da Deniz Lisesi var. Deniz Harp Okulu için yetiştiriliyordu burada öğrenciler. Kasımpaşa Tersanesi'nde Mühendishane-i Bahr-ı Hümayun adıyla 1773 tarihinde kurulmuştu. Bir kaç kez ismi de yeri de değişti. 1946'da daha önce de eğitim verdiği Heybeliada'ya taşındı okul. Yaklaşık bin öğrenci de burada vardı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na girecek adaylar ise Bursa'daki Işıklar Askerî Hava Lisesi'nde eğitim görüyordu.1845 yılında kuruldu lise. Yunanların Bursa'yı işgal etmesi nedeniyle bu okul da bir süre eğitime ara verdi.1922 yılında yeniden açıldı. Kararname ile kapatılan okulda yaklaşık 600 öğrenci eğitimini sürdürüyordu.

Kaynak: CNN Türk
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim