Öğretmen Diyarı

Kurs Mağduru Olmayın! Haklarınızı Biliyor musunuz?


Vatandaşlar dershane, etüt merkezleri vb. kurumlara kayıt olduktan sonra, kayıtlarını sonlandırmak istemeleri durumunda ücret iadesinden kaynaklı sorun yaşıyorlar. Kurumlardan ödedikleri ücretleri alamayanlar, kursa katılım sağlamadığı halde ücretini ödemek zorunda kalanlar, iptal edilen kayıtların ardından yıllar sonra icra dosyasıyla karşılanlar gelen şikayetlerin konu başlıklarından yalnızca birkaçını oluşturuyor. 

Haklarınızı Biliyor musunuz?

Dershaneye kayıt olduktan sonra devam etmek istemeyen öğrencilere ücret iadeleri, Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 56.maddesinde yer alan hükümlere göre yapılmaktadır. Bu hükme göre; aşağıda belirtilen sebeplerden bir veya birkaçının oluşması halinde kurumdan ayrılanların ayrılış tarihinden sonraki günlere ve saatlere isabet eden ödenmiş ücretleri iade edilir. 

Ücretlerin iade edilmesi için:
-Okullarda, öğrencilerin başka bir okula nakli
-Sağlık raporu alarak öğrenci ve kursiyerlerin sağlık sebebiyle kurumdan ayrılması 
-Kurumun kapatılması 
-Dönemin açılamaması
-Kurumun eğitim ve öğretim ortamından olumsuz yönde değiştiğinin İl Eğitim Denetmenleri tarafından tespit edilmesi,
-Kursiyer veya öğrenci velisinin öğrenci veya kursiyeri kurumda okutamayacak duruma düştüğünün resmi kurumlarca belgelendirilmesi gerekir. 

Öğrenim ücretini yıllık olarak belirleyen veya saat olarak belirleyen okul öncesi eğitim kurumu, dershane, etüt merkezi vb. kurumlara başlamadan ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu dışındaki kısmı iade edilir.Öğretim yılı başladıktan sonra ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu ile öğrenim gördüğü günlere göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı iade edilir. 


İleride borçlu çıkmamak için mutlaka iptal işlemi esnasında yazılı olarak borcunuzun olmadığına dair yazı talep ediniz. 

Tüketicilerden gelen dershane şikayetleri şöyle:

“Almadığım Hizmet İçin Haciz Gönderdiler”
“Bilgisayar kursuna yazıldım. Bana kurs daha sonra açılacak dendi ve ders olmadığı söylendi. Bir hafta sonra tekrar gittim. Kurs hala açılmadı bekliyoruz dendi. Bir ay sonra gittiğimde ise biz size döneceğiz daha açılmadı denildi. Aradan 2 sene geçti askerde adıma icra geldi. Kursla görüştüm ve ‘senetlerinizi ödememişsiniz’ dediler. Durumu izah ettim ve kendileri de kursa hiç bir şekilde gitmediğimi onayladılar. Buna rağmen icrayı geri çekmediler. En son olarak avukatlarıyla sıkıntı yaşadım. Hesap numarasını almam 1-2 haftayı buldu. Ödeme yaptım ve bilgi verdim.2 hafta sonra öğrendim maaşıma haciz koymuş ödememi görmemiş. Şu an ise yoğunum diyerek ilgilenmiyorlar.”

“Öğretmenler gitti, kurs bitti, paramızı geri alamadık”
“Eşimle birlikte toplam 6 kur olmak üzere İtalyanca kursuna başladık. Kredi kartı ile 1890 TL tek çekim ödeme yaptık. Fakat daha sonra çeşitli nedenlerle (ki öğretmenler ücretlerini alamadıklarını ifade etmişlerdi) öğretmenler kursu bıraktıkları için kurs yarıda kaldı. Kursun başında bulunan H** bize ücretin iade edileceğini ifade etti. Fakat aradan 7 ay geçmesine rağmen ve H** ile kaç kez telefonla ve bizzat yüz yüze görüşmemize rağmen ücreti iade etmiyor.”
“Hesabımdan Para Çektiler”
“Yaklaşık 1,5 ay önce 15 günlük 1 € eğitim programına denemek amacı ile katıldım. Deneme süresi bitmesine rağmen ekstreme 139 TL’lik çekilmiş bir tutar yansımış. Bugün yetkililere ulaşmak istedim 0 850202**** numaralı hattı aradım. Ancak karşıma çıkan kişi kendilerinin bu konuya çözüm getiremeyeceklerini ve yurt dışı ile görüşmemizi belirtmiştir. Ayrıca bu rakamın sözleşmede yazdığını belirtmiştir. Her gün bana gün içerisindeki konular hakkında mail atarken, üyeliğimin devamı hakkına 49 € ödeneceği konusunda hiçbir bilgi vermemiştir. Ayrıca ne gariptir ki tüm bu çekimler benim sanal kartım üzerinden gerçekleşmiştir.”

“Peşin Yapılan Ödemenin İadesi”
“Geçen yıl 2. Dönem çocuğumuzu kursa kaydettirdik. Ödemeyi kredi kartı ile eşit taksitlerle yani peşin olarak yaptık. Kayıt esnasında devam etmeme durumunda ne olacak sorumuza verilen cevap; kalan hakkımızın iade edileceği şeklindeydi. Bu öğretim yılı başında (2013-2014 ) çocuğu gönderemeyeceğimizi bildirdik. Dershane yetkilisi sistemin franchising olduğunu ve geri ödemenin mümkün olmadığını belirttiler. Çocuğu 2. dönem göndermediğim halde ücretini ödemiş oldum. Burada bir hak ihlali yapıldığını düşünüyorum. Mail atarak da bildirdiğim halde herhangi bir dönüş yapılmadı”

“Çek-Senet Mafyası Gibi Ödemeye Zorluyorlar”
“Kızımı lise son sınıf olduğu için imkanlarımı zorlayarak dershaneye kayıt ettirdim. Kayıttan 4 ay sonra ben ve eşim işsiz kaldık. Bu durumu dershane müdürüyle konuşmaya gittim. Senetleri ödemekte zorlandığım için kızımı dershaneden almak zorunda olduğumu söyledim. Maalesef karşımda insanlıktan yoksun kayıt yaptırırken güler yüzlü olan insandan hiç bir eser kalmamıştı. 
Bana hiç bir şekilde yardımcı olamayacağını söyledi ve eğer ödemeyecek olursam resmi işlem yapacaklarını iletti. Sorarım size çocuklarımızı kimlere emanet ediyoruz? Çek senet mafyasının bunlardan ne farkı var?”


http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/2207842
http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/2231275
http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/2178836
http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/1867134
http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/1778689
http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/1756991

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim