Öğretmen Diyarı

Kullanılmayan okul sığınmacıların yuvası oldu

İsmihan Özgüven - Halil Demir

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle can güvenlikleri için yaşadıkları yeri terk eden çok sayıda Suriyeli, Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde kullanılmayan bir okul ile okulun bahçesinde kurdukları çadırda yaşamını sürdürüyor.

Suriye'de iç savaşın başladığı ilk günden bu yana canlarını kurtarmak adına yaşadıkları yerleri terk edenler, sığındıkları ülkede yeni bir hayat kurmaya çalışıyor.

Savaş nedeniyle kimi sığındığı ülkede geçici barınma merkezlerinde barınan kimi kendi imkanıyla kiraladığı ev ya da depolarda hayat mücadelesi veren Suriyelilerin bazıları da kullanılmayan okul binasında kalıyor.

İlçede kullanılmayan bir okulun sınıfı ile okulun bahçesinde kurdukları çadırda kalan Suriyeliler, yardım kuruluşlarının ve hayırseverlerin desteğinin yanı sıra günübirlik işlerde çalışarak geçinmeye çalışıyor.

Suriye'nin Halep kentinden geldiklerini ifade eden Kevser Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkesindeki savaşa dayanacak güçlerinin kalmadığını ve annesi ve kardeşleriyle Türkiye'ye sığındıklarını anlattı.

Kırıkhan ilçesinde kullanılmayan bir okula geldiklerini belirten Muhammed, buradaki sınıflarda kalan başka Suriyeliler olduğu için okul bahçesine çadır kurduklarını ve 4 kişilik ailesiyle kaldığını söyledi.

"Her şeye rağmen mutluyuz, umutluyuz"

Okul bahçesindeki çadırlarda 11 kişinin bir arada kaldığını ifade eden Muhammed, ''Her şeye rağmen mutluyuz, umutluyuz çünkü canımızı kurtardık ama burada kış şartları çok zor.Elektrikli soba etrafında ısınmaya çalışıyoruz. Sağ olsun yardım dernekleri bize destekte bulunuyor. Biz 4 kişi bir çadırda kalıyoruz ancak diğer çadırda 11 kişi bir arada barınmaya çalışıyor'' diye konuştu.

Anadolu Ajansı

 

memurlar.net

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim