Öğretmen Diyarı

Kredi Kartı Aidatı Kalkıyor

AİDATSIZ kredi kartı dönemi başlıyor. Maket üzerinden ev satışı yapılamayacak. Yeni tüketici yasasında neler yer alıyor? Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da köklü değişim yapıldı. En önemli değişiklik, tüketiciye üyelik aidatı olmayan kredi kartı sunma zorunluluğu.

YENİ TÜKETİCİ YASASI 28 Mayıs 2014′te yürürlüğe giriyor. 28 Mayıs Çarşamba günü yürürlüğe girecek kanun tüketici kredileri ve kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri, reklamlar gibi birçok alanda, tüketici haklarını ve kanuna uymayanlar hakkında uygulanacak yaptırımlarda değişiklik getiriyor.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’daki değişiklikleri Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı açıkladı. Yeni düzenleme ile ön ödemeli konut satışları ve tüketici kredileri sözleşmelerinde 14 gün cayma hakkı getiriliyor.

Yeni kanun 28 Mayıs Çarşamba günü itibari ile yürürlüğe giriyor. Yeni Kanun, tüketici kredileri ve kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri, reklamlar gibi birçok alanda, tüketici haklarını ve kanuna uymayanlar hakkında uygulanacak yaptırımları düzenliyor. Kanunla, bankalara, üyelik aidatı olmayan kredi kartı imkanı da sunma zorunluluğu getiriliyor.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Çarşamba günü yürürlüğe girecek yeni tüketici kanunu ndaki yenilikleri anlattı. İşte Bakan Yazıcı’nın konuşmasından satır başları:
Ön ödemeli konut satışları, tüketici kredileri sözleşmelerinde tüketici 14 gün cayma hakkını kullanacak.
BANKALAR
Tüketici hakem heyetine yapılan başvurularda bu alanda sorunlar yoğunlaşıyor. Finansal hizmetlerde tüketiciler daha fazla korunacak. Masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçilmesi hedeflendi.
Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Bakanlığımız ve BDDK hangi işlemlerden ücret alınabileceğini belirleyecek. Tüketici isterse ücretsiz kartı ya da farklı avantajlar konusunda ücretli kartı tercih edebilecekler. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatifi zorunlu olacak.
KREDİLERDE YENİ DÖNEM
Tüketici kredilerinde tüketici başka sigorta şirketinden sigorta yaptırabilecek. Banka bunu kabul etmek zorunda olacak.
Yüzde 2′lik tüketici kredisi erken ödeme tazminatı yüzde 1′e inecek.
Bankalar masraf ve komisyonu açık bir şekilde belirlenecek.
KONUT
İnşaat ruhsatı almamaış hiçbir firma maketten konut satışı yapamayacak.
Konut devir teslim tarihine kadar tüketiciye yüzde 2 tazminat ödemesi koşuluyla sözleşmeden vazgeçme hakkı veriliyor.
İNTERNET TELEFON SÖZLEŞMELERİ
İnternet telefon katalog satışlarında tüketici satıcılarla karşı karşıya gelmiyorlar. Bu tür satışlarda mesafeli sözleşme kurulmadan önce tüketicinin sözleşme hakkında bilgilendirilmesi zorunludur.
 
DEVREMÜLK
Yeni kanunda devremülk sözleşmelerinde satıcı ve sağlayacıların inşaat ruhsatı alması zorunluluğu getirmekte.
Paket tur sözleşmesinin esaslı bir maddesinin değişmesi durumunda tüketiciye cayma hakkı veriliyor. Eğer satıcı sözleşmeyi yerine getirmezse tüketicinin uğradığı zararı karşılayacak. Tüketici boşa harcadığı tatil zamanı için satıcıdan tazminat talep edilecek.
ABONELİK SÖZLEŞMELERİ
Tüketicilere imzalamış olduları abonelik sözleşmelerini feshetme hakkı yeni yasayla tanındı. Abonelikten faydalanmış olunsa dahi satıcının abonelik sözleşmelerinin yerine getirilmemesi durumunda tüketici cayma hakkına sahip.
İnternet üzerinden abone yapılıyorsa abonelik internet üzerinden yapılan bildirimle sonlandırılabilecek.
PROMOSYONLAR
Gazete ve dergi promosyonları da önemli kurallara bağlı hale getirildi. Mevcut uygulamada promosyonlarla ilgili bir hüküm yok. Süreli yayın kuruluşların verebileceği kültürel ürünler yönetmelikle açık açık belirtilecek

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim