Öğretmen Diyarı

KPSS’de şok: 1 numara bakın kim çıktı!

KPSS operasyonunun 1 numaralı şüphelisinin, cemaate yakın bir Üniversitenin rektörü olduğu ortaya çıktı.

Asuman ARANCA / ANKARA


Ankara Başsavcılığının 2010 yılı KPSS sınavında usulsüzlük iddialarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında gerçekleştirdiği 2. operasyonun 1 numaralı şüphelisinin, cemaate yakın bir Üniversitenin rektörü olduğu ortaya çıktı. Adresinde bulunamayan rektörün halen Fransa’da olduğu ve Twitter’daki hesabından bu ülkede çekilmiş fotoğraflar paylaştığı görülüyor.


Öte yandan soruşturma savcısı Yücel Erkman’ın gözaltındaki şüphelileri sorguladığı esnada, 10′a yakın avukatın 155 Polis İmdat’ı arayarak, “Müvekkillerimiz savcı Yücel Erkman tarafından haksız biçimde mahkemeye sevk edilmektedir” şeklinde ihbarda bulundukları ortaya çıktı. Savcı Erkman da, 155 kayıtlarından ihbarları tespit ettirerek soruşturma dosyasına ekledi.


Tutuklu sayısı 49′a çıktı


Önceki gün emniyetteki işlemleri tamamlanan 44 şüpheli arasındaki 2 kadın Savcı Erkman tarafından serbest bırakılırken, 42 şüpheli ise tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilmişti. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinde sorgulanan şüphelilerden 17′si, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak”, “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” ve “evrakta sahtecilik” suçlarından tutuklanırken 25 kişi ise serbest bırakıldı. Böylece soruşturmadaki tutuklu sayısı 49′a yükselmiş oldu.


Puan düşüşü için ilginç gerekçeler


Gözaltındaki şüphelilerin bir çoğunun 10-11 Temmuz 2010′daki sınavda 110 ve üzerinde soruyu doğru yanıtlamalarıyla ilgili olarak, çalışarak kazandıklarını söyledikleri öğrenildi. Bazı şüphelilerin, yenilenen sınavda yaşanan büyük puan düşüşünün hatırlatılması üzerine ise, “eşim hamileydi, sağlık sorunum vardı, çocuğum hastaydı” gibi yanıtlar verdikleri kaydedildi.


Kaynak: sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol