Öğretmen Diyarı

KPSS'de 'imam abiler' dalgası

SERTAÇ KOÇ


Bu kapsamda Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Ankara'da belirledikleri adreslere baskın yaptı. "İmam abiler" ismi verilen operasyonda şüphelilerden dördü gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerden birinin öğretmen, birinin ise özel bir eğitim şirketinin ortağı olduğu öğrenildi.


Haklarında gözaltı kararı verilen kişilerin, "paralel yapı"ya yakın isimler oldukları ve "abiler" olarak adlandırıldıkları öne sürüldü. Şüphelilerin KPSS sorularını sınavdan önce temin ederek, sınava girecek kendilerine yakın kişilere servis ettikleri öne sürüldü. Şüphelilere, "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, resmi belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, suç delillerini yok etmek ve görevi kötüye kullanmak" suçlamalarının yöneltildiği öğrenildi.


Şüphelilerin, "paralel yapı"ya yakın olduğu öne sürülen bir derneğin yöneticisi olan H.S. ile irtibatlı oldukları öne sürüldü.


Savcı, bir kişiyi ifadesini aldıktan sonra serbest bıraktı, bir kişiyi adli kontrol, 2 kişiyi de tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti. Mahkeme, bu kişilerin adli kontrolle serbest bırakılmasına hükmetti.

Milliyet
 

 

Anahtar Kelimeler:
kpss imam abiler dalgası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim