Öğretmen Diyarı

KPSS’de 1350 ByLock’çu
2010 yılı KPSS’deki kopya iddiaları üzerine başlatılan soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman, şüpheliler hakkında yeni bilgilere ulaştı.

KPSS dosyasında şüpheli olarak yer alan 1350 kişinin FETÖ’nün haberleşme sistemi olarak bilinen ByLock’u kullandığı tespit edildi.

Dosyadaki bilgilere göre KPSS dosyasında 488 kadın şüphelinin eşlerinin asker olduğu, bu askerlerden 111’inin de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tutuklandığı ortaya çıktı.

Tutuklanan isimler arasında eski Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği’nde görev yapan Hâkim Albay Mehmet Oğuz Akkuş da yer aldı. Darbeciler tarafından hazırlanan atama listesinde Akkuş, KKK Askeri Savcılığı ve Ankara 2 No’lu Sıkıyönetim Askeri Savcısı olarak görevlendirilmişti. Savcılık kaynakları, darbe girişiminde saldırı helikopterlerini kullanan isimlerden Binbaşı Sadullah Abra’nın eşi ile kızkardeşinin, firari Adil Öksüz’ün bacanağı Ökkeş Tetik’in, soruşturma savcısı Yücel Erkman’ı tehdit ettiği için hakkında dava açılan Nuri Öztürk’ün kızkardeşinin de KPSS dosyasında şüpheli olduğunu bildirdi. Öztürk’ün eniştesinin NATO Karargâhı’nda görev yapan Binbaşı M.T. olduğu, himmet paralarını örgüte transfer ettiği iddia ediliyor. Darbe girişimi kapsamında tutuklanan 33 emniyet mensubunun eşinin de KPSS şüphelisi olduğu belirlendi.


OPERASYONLARLA UYARDIK

Savcılık kaynakları 2015 Mart ayından beri yapılan 9 operasyonda çok sayıda şüphelinin gözaltına alındığını belirterek, Hürriyet’e şu değerlendirmeyi yaptı: “Her operasyonda eşleri TSK ve emniyette görev yapan şüpheliler de gözaltına alınıyordu. Bu, aslında kurumlara yönelik bir uyarı amacı taşıyordu. Ancak, TSK ve emniyet, personelin eşi KPSS şüphelisi olmasına rağmen tahkikat başlatmadı. Savcılıktan bilgi istenmedi. TSK ve emniyet, darbe girişiminden sonra eşleri KPSS şüphelisi olan personelleri hakkında savcılığa başvurarak bilgi almaya başladı.” Savcılık, eşleri KPSS şüphelisi olan ve himmet trafiğine katılan askerlere ilişkin bilgileri darbe girişiminden 15 gün önce Genelkurmay’a göndermişti.

Mesut Hasan BENLİ /ANKARA

Kaynak: Hürriyet
Anahtar Kelimeler:
KPSSBylock

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim