Öğretmen Diyarı

KPSS zanlılarının avukatı: Başarı suç sayılmaktadır

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2010 yılındaki KPSS'de kopya çekildiği iddiaları üzerine başlattığı soruşturmada gözaltına alınan 68 şüpheli Ankara Adliyesi'ne getirildi. Soruşturmada gözaltına alınanların avukatları tarafından adliye önünde yapılan basın açıklamasında, "KPSS operasyonunda karşılaşılan şey yasaların kendilerine verdiği yetkileri Anayasa ve yasalara aykırı olarak kullananların yol açtığı hukuk devleti düzenine karşı tehdittir. Polis devleti kuralları uygulanmaktadır" denildi.


Açıklamada, "Şu husus tüm kamuoyu tarafından bilinmelidir ki iptal edilen bir sınavla ilgili müvekkillerimiz hakkındaki deliller şunlardır; matematik öğretmeninin tüm matematik sorularını doğru yapması, karı-kocanın aynı adresi irtibat olarak göstermesi, evinin yanındaki baz istasyonundan sinyal vermesi, iş arkadaşı ile telefon görüşmesi yapması, aynı iş yerinde çalışanların iş adresini irtibat olarak göstermesidir. Üniversiteye giriş sınavlarında Türkiye derecesi yapan ve ODTÜ, Boğaziçi gibi Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden mezun olan kişiler, KPSS'de iyi puan aldıkları için gözaltına alınmıştır. Aklın sınırları zorlanmaktadır. Başarı suç sayılmaktadır. Şu husus bilinmelidir ki, 2010 yılında yapılan ve sonra iptal edilen KPSS sınavından 100 ve üzeri net yapan herkes, yani başarılı olan herkes şüphelidir ve gözaltına alınabilir" ifadelerine yer verildi.


Açıklamada ayrıca Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, soruşturma savcısı, bilirkişiler ve sorumlu tüm diğer kamu görevlileri hakkında suç duyurusu, idari şikayet, şahsi tazminat davası dahil olmak üzere tüm yasal hakların kullanılacağı belirtildi.

\"İhlas

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim