Öğretmen Diyarı

KPSS yolsuzluğuyla ilgili dava sonuçlanmak üzere

AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, son dakika CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç'un torpil iddialarına yanıt verdi. CHP'nin 'paralel yapı'nın sözcüsü haline geldiğini söyleyen Beşir Atalay, "Paralel yapı CHP'ye bir dosya götürüyor. Bu dosyayı verenlerin esas korkusu KPSS yolsuzlukları ile ilgili yargıda davalar var. Bunlardan biri sona gidiyor. Esas telaşları buradan gelecek sonuçlardır. Korkunun da ecele faydası yok." dedi.

AK Parti Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen parti sözcüsü Beşir Atalay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç'un torpil iddialarına yanıt verdi.

 

CHP PARALEL YAPININ PAPAĞANLIĞINI YAPIYOR

 

Bir gazetecinin torpil iddalarıyla ilgili sorusu üzerine Beşir Atalay, "Gündeme alayım mı diye düşündüm ama ben cevap vermeye bile gerek görmedim. Paralel yapı CHP'yi bir dosya götürüyor. CHP'nin sözcüsü paralel yapının sözcülüğünü, adete papağanlığını yapıyor. Geçen Aralık'tan beri CHP paralel yapının sözcülüğünü yapıyor. Yazık diyorum bu sözcüğe. Bu bir boş dosya. CHP'nin klasiğidir bu. Özellikle Kılıçdaroğlu'nun. Bir eline bir dosya sıkıştırır, çok anlamaz da. Hemen basının karşısına geçer açıklar. Sonra o dosyanın içinin boş olduğu açıklamalarla ortaya çıkar" yanıtını verdi.

 

Gülen Cemaati'nin KPSS'deki yaptığı yolsuzluklarla ilgili davaların sonuçlanmak üzere olduğuna işaret eden Beşir Atalay, şöyle konuştu:

 

KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK

 

Bu dosyayı verenlerin esas korkusu KPSS yolsuzlukları ile ilgili yargıda davalar var. Bunlardan biri sona gidiyor. Esas telaşları buradan gelecek sonuçlardır. Korkunun da ecele faydası yok. Onlar ortaya çıkacak. ÖSYM gerekli açıklamayı yaptı, sistem nasıl yürüyor. Kurumlar talep ediyor onların istedikleri makine ortamında bulunup gönderiliyor. KPSS sitemi Türkiye'de çok iyi yürüyor.

 

TORPİL İŞİ BİTTİ

 

Benim bildiğim kadarıyla bir rakamı personelden almadım ama bizim dönemimizde yaklaşık 600 binin üzerinde sadece memur ataması yapılmıştır. Bunların hepsi KPSS sistemi ile atanır. Vatandaş evvelden öğretmen ataması için neredentorpil bulacağım diye uğraşırdı. Bunları hepsi bitti. Artık hepsi elektronik ortamda gerçekleştiriliyor. 85 kişi birilerinin şeyi ile atanmış gibi... Bir vekilimiz diyor ki benim kardeşim yok. Kardeşinin bir kuruma girdiği söyleniyor ben ailemin tek çocuğuyum diyor. Yalanlarla ilgili bir dosya. Kamuoyuna bunu liste diye veriyorsunuz, yayınlanıyor. Biz 12 yıllık bir iktidarız...

 

ESAS OLAN LİYAKATTİR

 

Milletvekillerine verilmiş bir hak var. 3 eleman. Bunların hiçbiri KPSS ile alınmaz. Onlar kendi danışmanlarını KPSS ile mi aldı? Bunlar sadece milletin siyaset kurumuna güvenini sarsar. Esas olan liyakattir. O işi iyi yapıp yapmamasıdır. Sanki burada hukuka aykırı bir iş yapılmış gibi. Kendi onuruna düşkünsen başkasının da onuru ile oynamayacaksın. Önce araştıracaksın. Onlar için önemli değil. Kişilerle ilgili konuşurken o zarafeti düşünmek gerekir. Sayın sözcüye de yakıştıramıyorum.

 

CHP belediyeleri istisnai kadrodan 150 kişi atamış

 

CHP'nin gündeme getirdiği sınavsız memur alımlarına ilişkin iddiaları da değerlendiren Atalay "Ben bunu basın toplantısının gündemine dahi alacak derecede önemli görmedim işin aslı şu paralel yapı CHP'ye bir liste götürdü ve CHP adeta papağanlık yapıyor. Bu boş bir dosya CHP klasiğidir özellikle Kılıçdaroğlu'nun dosyadan anlamazlar ve basınn karşısına çıkarlar dosyanın boş olduğu ortaya çıkar sonra. Hiçbir değer politika üretmeyip bunlara sarılıyorlar. Bu dosyayı CHP'ye verenlerin asıl korkusu KPSS sınavı ile ilgili yargı süreçleri var asıl telaş buradan gelecek sonuçlardır bunlar ortaya çıkacak. İşin KPSS boyutunu ÖSYM açıkladı ben de onu esas görüyorum bu süreç nasıl işliyor bunu açıkladı. Bunlar bilgisayar ortamında yaılıyor. Benim bildiğim kadar bir rakam da almadım ama bizim dönemde 600 bin üzerinde memur atanmıştır ve bunların hepsi KPSS ile atanır. Memur ihtiyacı olduğunda bunlar KPSS'ye bildirilir ve atanır burada bir müdahale söz konusu değildir. Diğer kısım 85 kişi birilerinin şeyi ile atanmış gibi gösteriliyor bunlar düzmece kamuoyuna veriyorsunuz. 12 yıllık bir iktidarız ve 85 kişilik bir liste açıklıyor ikincisi istisnai atama diye birşey vardır bunlar makamlara verilmiş atama haklarıdır bunlar KPSS ile atanmaz belediye başkanları içinde böyledir. CHP belediyeleri 150 istisnai kadrodan atamış bu doğal bir hak kendisinin iyi çalışacağı arkadaşını seçme hakkı vardır. Sayın Koç bir araştırsın bunu. Milletvekillerine verilen bir hak var 3 yardımcı atama hakkı Meclis kadarosunda sayın sözcu danışmanlarını nasıl almış. Bunlar ne ona fayda sağlar ne de bana zarar verir. Bunlar insanların demokrasiye olan güvenini sarsar" dedi.

 

\"Memurlar.Net\"
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol