Öğretmen Diyarı

KPSS'siz alımda Telekom üs olarak kullanılmış
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Telekom'daki yapılanmasına ilişkin şok gerçekler ortaya çıktı. Örgüt elemanlarının 2006'dan itibaren kurumu ele geçirmeye başladığı, 2011'e kadar 20 bine yakın kişiyi tasfiye ettiği iddia edildi. FETÖ'nün Telekom'u devlet içine KPSS'siz memur yerleştirme çalışmalarında üs olarak kullandığı da öğrenildi. SABAH'ın emniyet kaynakları ve FETÖ mağdurlarının ifadelerinden elde ettiği bilgilere göre, 2006-2010 yılları arasında Türk Telekom her yıl 600 uzman personel aldı. Bu personeller 6 ay Telekom'da çalıştıktan sonra devletin çok farklı mekanizmalarına yerleştirildi.

ASKERİYEDEKİ MOBBİNG GİBİ

İddialara göre, 2006-2010 arasında grubun İK yöneticilerinden olan G.B, S.U ve dönemin İdari İşler Başkanı İ.K, kontrolünde kurum içinde adeta kıyımlar başladı. Askeri okullarda örneğine rastlanan mobbinglerin aynısının yaşandığı tespit edildi. Raporlara da giren mobbing uygulamaları arasında, sürgünler, kılık-kıyafet baskısı, hakaret, itibar suikastları, cinsel içerikli şantaj ve tehditlerin ön planda yer aldı.

TUTUKLANAN ÜYE KORUMUŞ

Türk Telekom'da sadece 2006 ile 2011 yılları arasında 20 binin üzerinde toplamda ise 30 bin kişinin işine son verildi. Bu süreçte mağdur olan ve sayısız mobbinge maruz kalan üyeler, 2010'da bir araya gelerek Telekom Mağdurları adı altında bir dernek kurdu. Kısa sürede 2 bine yakın üyeye ulaşan dernek, haklarını yargıda aramaya başladı. Ancak burada da bugün FETÖ'cü olduğu ortaya çıkan ve görevlerinden alınan hakimlerin duvarıyla karşı karşıya kalındı. Konuyla ilgili SABAH'a konuşan Telekom Mağdurları Derneği'nin avukatı Adnan Tekin şu açıklamaları yaptı: "Binlerce dava açıldı ancak sonuç alabildiğimiz dava sayısı bir elin parmaklarını geçmedi. Özellikle Yargıtay'da çok büyük direnç vardı. Daha önce tetkik hakimliğinden öteye geçmiyorduk. Bazı mahkeme kararları ise alanen işleme konulmadı. Tüm iç hukuk yolları tükenince son çare olarak Anayasa Mahkemesi'ne gittik. Ancak buradaki mahkeme üyesi Alparaslan Altan davanın önünü tıkadı. Bilindiği üzere bu isim şuan FETÖ üyesi olmaktan tutuklandı." Telekom'da insan kaynakları müdürü iken Doğu'ya sürülerek zorla emekli ettirilen Murat Hakan ise, bu yapının altın vuruşunu 2009'da yaptığını ifade etti. Bu tarihte özel bir tasfiye planı uygulandığını ve bu dönemde önemli mevkilere atananların yüzde 80'nin FETÖ'cü olduğunu söyleyen Hakan şöyle devam etti: "Bu iş için il müdürlerine para dağıtıldı. Parayı alan bu yöneticiler kadrolaşmada özel olarak görevlendirildi. Hepimizin hayatını karartılar, üzüntüden şeker hastası oldum. Toplam 20-30 bine yaklaşan bir kıyım söz konusu. Ardından da hukuk duvarına çarptık. Araştırıldığında ortaya çıkacaktır. Görevden alınan hakim ve savcılarının birçoğu Telekom dosyalarında çalışıyor."

SAVUNMALARI OKUMUYORLARDI

Türk Telekom Mağdurları Derneği Başkanı Osman Murat Yalım da sürgüne maruz kalan isimlerden. Ar-Ge başmühendisi iken Orman Bakanlığı'na gönderilen Yalım, "Hakimlerin hiçbiri dava dosyalarımızı okumuyordu. Hatta birinde Yargıtay üyelerine açıkça hakaret içeren bir savunma yaptım. Amacım okuyup okumadıklarını test etmekti. Okusalardı beni hapse bile atabilirlerdi. Ancak okumadılar ve dosyalarımız çöpe attılar" diye konuştu.

YÜKSEK MÜHENDİSİ FORKLİFT ŞOFÖRÜ OLARAK ATADILAR

Kurumun en parlak yüksekmühendislerindenbiri ikenForklift şoförüolarak görevlendirilenBülent Atuk,bu alanda mücadelebaşlatan ilk isimlerdenbiri oldu.Kurumdakimobbinglerin tasfiyeve istifa motivasyonutaşıdığını belirtenAtuk, psikolojikişkencelerin ardındanayrılmak zorunda kaldığınıifade etti.Ardından "Türk Telekom'da Psikolojikİşkence-Mobbing" isimli kitabı yazanAtuk SABAH'a şunları anlattı: "Yazdıklarımve bu konu FETÖ'nün emniyet, asker ve yargıdakiyapılanması kadar önemlidir. TürkTelekom'da ilk kadro atağı 2003'te başladı.2006'da ise sistematik olarak bir dönüşümegeçildi. İlk olarak 'sen bizden değilsin' psikolojisiyayılıyordu. Ancak giderek dozaj artmayabaşladı. Kurumun hafızası olan isimlersudan sebeplerle gönderildi. Ben 55bin kişilik personel arasında İngilizce veAlmanca'yı ana dili gibi bilen en üst sertifikalarıalmış tek kişiydim. Ancak onlardandeğildim. Direnmeyi seçtim ama tasfiyeedildim. Ardından da bu gerçeği kitap yaptım.O dönem belli isimlerin görevden alınmasınada ön ayak oldu. Ancak şu andakigörevden almalar devede kulak. Telekomhala FETÖ'nün elinde."

MAĞDURLAR YENİ MÜCADELE BAŞLATACAK

TürkTelekom Mağdurları Derneği kurucularından Saadettin Selçuk Kıvrak binlerce eski çalışanın sil baştan mücadeleye hazırlandığını söyledi. 6 yıldır sürdürülen hukuk mücadelelerinin FETÖ mensubu hakimler tarafından engellendiğini ifade eden Kıvrak'ın kendisi de sayısı mobbinge ve atama skandallarına maruz kalmış. Türk Telekom Genel Müdürlüğü Yapı İşleri Dairesi Başkanlığı'nda iken 4046 sayılı yasa çerçevesinde Sağlık Bakanlığı'na atanmış. Telekom'un kamuya FETÖ elemanlarının nakil üssü haline geldiğini de anlatan Kıvrak, "Kurumun tüm hafızasını sildiler ve yeni bir hafıza yüklediler. Türk Telekom'un eski çalışanlarına yaptığı bu eziyetlere ve psikolojik baskılara ilişkin kimseye sesimizi duyuramadık. FETÖ'nün özel sektördeki en büyük üssü Telekom'dur. Buradan kamuya da özel yasalar kullanarak adamlarını soktular" dedi.

"ALLAH TÜRKİYE'Yİ BİZE VERDİ"

Telekom'dakiFETÖ mağdurlarının açıklamaları bugünlere nasıl gelindiği de özetliyor. Bu isimlerden biri olan eski Telekom çalışanı Ahmet Selim Ünlü'nün emniyet ile de paylaştığı ifadelerine göre bugün Eskişehir'de hala görevde olan üst düzey Telekom yöneticisi olan bir ismin kendisine gelerek, "Allah Türkiye'yi bize verdi. Bu gerçeği kabullen ya da defol git" dedi. Ünlü bu konuşmanın ardından görevinden ayrıldı.

2010'DA SİSTEM ODASINI TAMAMEN ELE GEÇİRDİLER

SABAH'ın ulaştığı bilgilere göre, FETÖ üyelerinin hedeflerinden biri de 'yasadışı dinlemeler'de kullanmak üzere Türk Telekom'un sistem odasını ele geçirmekti. Raporlara göre, bu hedef 2010'da gerçekleşti. Kuruma yönelik bu kapsama ikinci bir soruşturma daha açılmış durumda. İMEİ adresleri üzerinden sahte isimler kullanarak telefon dinlemesi yapılmasına ilişkin yürütülen soruşturmada üst düzey isimlerinde adının geçtiği öğrenildi.

METİN CAN
Sabah
 
Anahtar Kelimeler:
KPSSTürk Telekom

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim