Öğretmen Diyarı

KPSS PUANIM YOK AMA DEVLETTE ÇALIŞMAK İSTİYORUM DİYENLER

Devlette iş bulmak isteyen adayların en çok merak ettiği hususlardan birisi KPSS Puanı olmadan devlette memur olunabilir mi? Sorusunun cevabıdır. Bu soruya ilk verilecek cevap ekadro.com’da ara ara kamuoyu ile paylaştığımız Kamu Bankalarında çalışma imkanıdır.


BANKALAR DIŞINDA BİR İHTİMAL DAHA VAR


Bankalar dışında devlette çalışmayı düşünenlerin başvurabileceği bir yol da İstisnai Memur Kadrolarıdır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “İstisnai Memurluklar”  başlıklı 59. Maddesinde KPSS şartı olmadan atanılabilecek memur kadroları düzenlenmiştir. Bu madde de herhangi bir sınav şartı olmadan atanılabilecek kadroların neler olduğu sayılmıştır. Bunlardan bir kısmı Valilik, Büyükelçilik, Bakan Yardımcılıkları gibi üst düzey görevler iken bir kısmı ise kpss puanı olmadan devlette çalışmayı düşünen adayları ilgilendirmektedir.
Bu maddede düzenlenen mesleklerden bazıları şöyledir:
·         Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Memurlukları,
·         Savunma Sanayi Müsteşarlığı Müşavir Avukat kadroları,
·         Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Uzman ve Uzman Yardımcılıkları,
·         Başbakanlık, Bakanlık, Türkiye İstatistik Kurumu Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirlikleri,
·         Özel Kalem Müdürlüklerine,
·         Dış Kuruluşlarda Çalışma Müşavirlikleri nezdinde görevlendirilecek sendika uzmanlıkları,
·         Anayasa Mahkemesi Basın Müşavirlikleri,
·         Gelir İdaresi Başkanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri,
·         Avrupa Birliği Bakanlığı Başkanlıklarına.
Mesleklerin tamamını görmek isteyenler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 59. Maddesine bakabilirler. Adaylar bu mesleklerde 4 kriterden istisna tutulmuştur. Bu kriterler aşağıda belirtilmiştir:
-      Atanma
-      Sınav
-      Kademe ilerlemesi
-      Derece Yükselmesi
Dolayısıyla herhangi bir KPSS Puanı bulunmayan fakat devlette memur olarak çalışmak isteyen adaylar, 657 Sayılı Devlet Memurlarının 48. Maddesinde belirtilen genel şartları taşıdıkları takdirde yukarıda belirtilen kadrolarda görev yapabilmektedirler. Bu kadrolarda görev yapmaya başlayanlar görev yaptıkları andan itibaren 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine tabi olurlar. Yani diğer memurlardan sosyal ve mali hak, yükselme vb. konularda herhangi bir farkları yoktur.
ÖZEL DURUM: MİT MEMURLUKLARI
Bu konuda özellikle belirtilmesi gereken Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)’nda çalışan memurlardır. MİT bünyesinde erkek adaylar arasından KPSS ve Kurum Sınavı ile seçilerek mesleğe alınan ve kariyer mesleklerden birisi olan “İstihbarat Uzman Yardımcılığı” bulunmaktadır. Bunun dışında 59. Madde de sayılan istisnai memuriyetlerden birisi de “MİT Memurlukları” dır. Dolayısıyla adaylar herhangi bir sınava tabi tutulmadan ve memuriyete ilişkin genel şartları taşıdıkları takdirde MİT Müsteşarlığının kararı doğrultusunda MİT bünyesinde memur olarak görev yapabilmektedirler.
NEDİR BU MEMURİYETLERİN AVANTAJLARI
İstisnai memuriyetlerin avantajları şöyle sıralanabilir:
1-   Herhangi bir sınav şartının olmaması adayların memuriyete girişini kolaylaştırmaktadır. (Bu şekilde atanmak isteyen adayların çok olması neticesinde oluşan dezavantajı da unutmamak gerekir.
 
2-   İstisnai Memuriyetler devlet kademesinde genelde üst düzey görevlere yakın görülmektedir. Bu kişilerden ilerleyen zamanlarda yönetici atamaları gerçekleştirilebilmektedir.
 
3-   Bu memuriyet kadrolarının maaşları, kariyer mesleklerin önemli bir kısmının maaşından daha yüksek düzeydedir. Önemli bir gelir avantajı sunmaktadır.

 

ekadro.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
recep 2 yıl önce

mite çalışmak istiyorum cok şeyde biliyorum beni alırsanız çok sevinirim