Öğretmen Diyarı

KPSS MAĞDURLARI HÜKÜMETE TALEPLERİNİ SIRALADI

KPSS mağdurları hükümete taleplerini sıraladı
Merkezi atama bekleyen 3.5 milyon kişi 2014 ve 2015 yıllarında açıklanan kadroların çoğunun öğretmen ve sağlıkçı olduğunu belirterek, kurulacak yeni hükümetten kendilerine de adaletli bir şekilde kadro verilmesini istedi.

Kendilerini "düşük kadrolar nedeniyle büyük mağduriyet yaşayan 3,5 milyon lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları" olarak tanımlayan KPSS mağdurları yaptıkları açıklamada, "Büyük maddi ve manevi emeklerle aldığımız yüksek puanlarla atanamamanın vermiş olduğu bir çaresizlik ve hayal kırıklığı yaşıyoruz. Kasım 2014/2 atamasında 2014 KPSS Sınavlarına girmiş 1.128.032 Lisans,779.314 Ön lisans ve 1.683.696 Ortaöğretim mezunu olmak üzere 3,5 Milyon Memur Adayına, 5067 kadro verilmiştir. Bu durum bizleri fazlasıyla mağdur etmiştir" dediler.

3 BİN 853 KADRO ADİL DEĞİL

Haziran 2015 için açıklanan 13 bin 213 kadrodan 9 bin 600'ünün sağlıkçılardan oluştuğunu belirten KPSS mağdurları, Lisans ve Önlisans mezunlarına 3 bin 853 kadro verilmesinin adil olmadığını belirtti.

Lisans mezunlarının %99,70’ inin, ön lisans mezunlarının %99,90'unun ve orta öğretim mezunlarının %99.97’sinin 2014/2 merkezi atama sonucu her hangi bir kadroya yerleştirilemediğini belirten KPSS mağdurları, merkezi atama yapılmadığı için bu oranların oluştuğunu iddia etti.

"55 bin öğretmen, 22 bin sağlıkçı atamaya bütçe ayırabilen devletimizin bizi neden kadro vermeye değer bulmadığını merak ediyoruz?" diye soran vatandaşlar, şunları ifade etti:

NEDEN BİZE MÜLAKAT YAPILIYOR

"Yıllarca okuyup KPSS’ ye hazırlanan, pek çok stresi yaşayan bizler emeğimizin hafife alınmasının acısını bize verilen düşük kadroları görerek yaşıyoruz. Tek isteğimiz hak ettiğimiz değeri görmek, emeğimizi, geleceğimizi emanet ettiğimiz devletimizin sesimizi artık duyması ve bize yüz çevirmemesidir. Lütfen bizi yok saymayın, pek çok genci ve ailesini umutsuzluğa mahkum etmeyin, bundan sonraki merkezi atamalarda her bölüme önem verdiğinizi gösterin.
Öğretmenliğe binlerce mülakatsız kişi atanıyor. Ek atama veriliyor, 15 bin kadro Öğretmenler Günü hediyesi olarak veriliyor. Üstelik üç dört ay önce 40 bin ataması olmuşken… Bize ise mülakatlı alım yapılıyor, neden? Neden bize mülakat onlara direkt merkezi atama usulü uygulanıyor?"

YENİ KURULACAK HÜKÜMETE TALEPLERİNİ SIRALADILAR

Bu ülkede sadece memur olacak eğitimci, sağlıkçı olmadığını belirten KPSS mağdurları yeni kurulacak hükümete taleplerini şöyle sıraladı:

1- Atamaların Merkezi Yerleştirme ile yapılması
2- Mülakat sisteminin kısıtlı birkaç kadro dışında tamamen kaldırılması
3- Merkezi atamadan çıkan kurumların merkezi atama sistemine geri dönmesi
4- Adil bir kadro dağılımının yapılması
5- Kurumlar arası sıçramaların önlenmesi
6- İstisnai memurluğun kaldırılması
7- Üniversitelerin gereksiz bölümlerinin kapatılması
8- Açıköğretim sisteminin gözden geçirilmesi ve sisteme kota getirilmesi


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim