Öğretmen Diyarı

Kpss dolaylı yoldan kaldırıldı..Mülakatın Etkisi Arttı; 'Torpil'siz Öğretmenlik Artık Zor
 Şubattaki sözleşmeli öğretmen atamalarında mülakatın etkisi yüzde 60 olacak. KPSS’den 100 alan bile 'sözlü komisyonu'nu geçemezse elenecek. Eğitimciler, yeni sistem için uyardı: ''Torpil kaçınılmaz, yandaş olmayana öğretmenlik yok.''
Beş yıl aradan sonra tekrar gündeme gelen sözleşmeli öğretmenlikte adayları yakından ilgilendiren çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanının yanı sıra öğretmen adayları mülakata tabi tutulacak. Sözleşmeli öğretmenlik atamalarında mülakatın etkisi yüzde 60 olacak. KPSS’den derece yapan adaylar bile sözlü sınavda elenebilecek. Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, mülakatın etkisinin yükseltilmesiyle torpilin kaçınılmaz olacağına dikkat çekti. “Eğer yandaş değilseniz, siyaseten bir yere biat etmediyseniz öğretmen olma hakkınız yok demektir.” eleştirisinde bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir ilke imza atarak ağustosta yapılacak öğretmen atamalarını iptal etti. Bakanlık, Şubat 2017’de sözleşmeli öğretmen atamalarının yapılacağını duyurdu. Bu yolla 30 bin civarında öğretmenin göreve başlaması bekleniyor.

KPSS’den yeterli puan alacak sözleşmeli öğretmen adayları ilk kez sözlü mülakata tabi tutulacak. Kadrolu atamalarda olduğu gibi önce KPSS puanına bakılacak. Ancak adayın KPSS puanı ne kadar yüksek olursa olsun atanma garantisi olmayacak. Çünkü son karara mülakata göre verilecek. Mülakatın 100 puan üzerinden 60 puan etkisi olacak. KPSS puanının atamalara etkisi yüzde 40’la sınırlı kalacak.

''KPSS'Yİ DOLAYLI YOLDAN KALDIRIYORLAR''

Öğretmen atamalarındaki mülakat sistemini eleştiren Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, yaşanması muhtemel sıkıntıları şöyle aktardı:

“Etkisi yüzde 30’u geçen mülakat KPSS’yi yok saymaktır. Öğretmenlerin mülakatla işe alınmalarını gerektirecek objektif, bilimsel, eğitsel bir gerekçe yok. KPSS’den 100 bile alsanız mülakat komisyonu sizi eleyebilir. Eğer yandaş değilseniz, siyaseten bir yere biat etmediyseniz öğretmen olma hakkınız yok demektir. Yüz binler mahkeme kapılarında sürünürken mesleğinin baharındaki öğretmenlerin heveslerini kırmaktır bu.

Gençleri birilerinin kapılarında torpil için nöbet tutmaya zorlamak ahlaki ve vicdani değildir. Bir yerlere siyaseten biat ederek öğretmenlik yapacak kişilerin bu millete hayrı olmaz. İktidar, KPSS’yi doğrudan kaldırmaya yönelik adımları tepkiyle karşılanınca bu tür uygulamalarla KPSS’nin etkisini sıfırlamaya çalışıyor. KPSS’yi dolaylı olarak kaldırıyorlar.”

Kaynak. Yarına Bakış Gazetesi
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim