Öğretmen Diyarı

Kosava’da 26 bin Öğretmen derslere girmedi

KOSOVA’daki tüm ilk ve orta okullar ile üniversitelerde görev yapan 26 bin eğitmen derseler girmeyerek grev yaptı.


Eğitim Sendikalar Birliği yetkilileri, Nisan ayı maaşlarında yapılan hataların düzeltilmesi, artış için güncel maaşların esas alınması, listede olmayan çoğu öğretmenin listeye eklenmesi, çalışma sürelerinin 2008 yılından 2015 yılına kadar hesaplanması gerektiğini belirttiler. Söz konusu maddelerin, Sendika ve Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan toplu sözleşmede yer aldığı kaydedildi. Eğitim Sendikalar Birliği Yönetim Kurulu, tüm bu istemler yerine getirelmediği takdirde grevin pazartesi günü de devam edeceğini açıkladı.


BAŞBAKAN MUSTAFA GREV KARARINI ELEŞTİRDİ


Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzelenen basın toplantısında konuşan Başbakan İsa Mustafa, eğitimcimlerin grevine değinirken tüm zorluklara rağmen, hükümetin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini ve gereken önemleri aldığını belirtti. Mustafa, "Eğitimcilerin istemlerine kulak verdik ve iş deneyimleri için gerekli ödemenin yapılması kararı aldık. Eğitimcilerden öğrencilerin yanında olmalarını ve büyük bir sorumlulukla görevlerini yerine getirmelerini bekliyorum" dedi. Öğrencilerin sınıflarında değil sokaklarda olmasının yanlış olduğunu vurgulayan Mustafa, "Eğitim Sendikası karar alınırken bu sorumluluğun bilincinde olmayıldı" ifadesini kullandı.


Öğretmenlere çağrı da yapan Başbakan İsa Mustafa, eğitim yılının tamalanmasına çok az bir süre kalması nedeniyle daha fazla zaman kaybetmemelerini, greve son verilmesini istedi. 
DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim